14-те най-добри храни за мозъчно здраве

14-те най-добри храни за мозъчно здраве салата

Мозъкът е командният център на нашето тяло. Ето защо поддържането на неговото здраве трябва да бъде основен приоритет. За щастие, има много различни видове храни, които могат да подпомогнат жизнеността и мисловните функции на мозъка.

Любимите ви зелени листни зеленчуци могат да помогнат на паметта, вземането на решения и настроението. Те съдържат антиоксиданти и минерали, като лутеин и фолат, които могат да забавят спада на когнитивните способности на човек, според публикация от 2018 г. на National Library of Medicine.

Горските плодове са едни от най-добрите храни, които може да консумира човек. Освен че са с ниско съдържание на фруктоза, те са и много богати на антиоксиданти.

Думата „мазна“ прави трудно да се повярва, че нещо е добро за нас. Въпреки това, същото не може да се каже за определени видове риба, като сьомга, туна, скумрия, сардини и херинга. Тези риби съдържат полезни омега-3 мастни киселини и ДХК – омега-3 мастна киселина, необходима за нормалното и ефективно функциониране на мозъка ни. Тези компоненти играят също значителна роля в запазването на обема и неговата структура.

Кафето може да повиши бдителността, да подобри настроението и да ограничи депресията. Дългосрочната консумация на правилни количества кофеин може също така да предпази мозъка ни от Паркинсон или Алцхаймер, според статия от 2021 г. в Healthline. Зеленият чай, ядките и бобът също са чудесни за мозъчното здраве.

Зеленият чай е друга кофеинова напитка, която е полезна. Нейният основен компонент е аминокиселина, наречена L-теанин. Смята се, че тази аминокиселина помага за намаляване на стреса и повишаване на настроението.

Орехите също са чудесен източник на омега-3 мастни киселини. Те съдържат и други хранителни вещества, които имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства и работят заедно, за да предпазят мозъка от стрес и възпаление. В дългосрочен план яденето на орехи насърчава мозъчното здраве и предотвратява когнитивния спад.

Бобът е друг чудесен източник на омега-3 мастни киселини. Мастните киселини, открити в него, могат да помогнат за регулиране на допамина и серотонина. По този начин бобът помага да се поддържа мозъка здрав. По-дългата му консумация може също да помогне за когнитивните функции. В края на краищата, омега-3 мастните киселини се смята, че насърчават растежа на мозъка и поддържането на тъканите. Тъмният шоколад, яйцата и авокадото също са чудесни за пълноценната мисловна дейност.

Според проучване от 2020 г. се смята, че яденето на шоколад с високо съдържание на флавоноиди от какао, или тъмен шоколад (70% или повече), увеличава когнитивните функции и невропластичността. Тъмният шоколад също се счита за полезен за предотвратяване на дегеративни заболявания на нервната система като Паркинсон и Алцхаймер.

Яйцата, особено пилешките, се считат за чудесен източник на протеини. Те са с високо съдържание на холестерол, но те не допринасят за повишаване на нивата му в организма. Жълтъците са източник на холин, който е известен с това, че помага за подобряване на паметта и клетъчната комуникация.

Авокадото съдържа мононенаситени мастни киселини, витамин Е и фолиева киселина, които са полезни. Тези хранителни вещества подпомагат здравето на мозъчните клетки и подобряват паметта и концентрацията.

Куркумата е много универсална подправка. Тя може да се добавя към смутита, маринати, печени зеленчуци, супи, ориз и дори мляко. Съдържа куркумин, който има мощни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства и предпазва мозъка от заболявания като Алцхаймер и Паркинсон.

Портокалите и други цитрусови плодове като лимоните и лиметите са известни със съдържанието си на витамин С, който е важен антиоксидант и помага за производството на невротрансмитери, подобряващи мозъчната функция.

Доматите са известни с ползите си за червата, сърцето и мозъка. Високото съдържание на витамин С, калий и антиоксиданти ги прави един от най-добрите избори за всеки, който иска да подобри цялостното си здраве. Те също са пълни с ликопен и бета-каротин, които елиминират свободните радикали.

Тиквените семки са чудесни добавки към овесената каша, салатите, супите, мъфините, гранола баровете или смутитата. Освен универсалността си, те съдържат магнезий, цинк, мед и желязо. Например, за цинка се смята, че помага за подобряване на паметта и мисленето. Магнезият също е свързан с намаляване на риска от деменция, особено при жените.

Включването на тези храни в ежедневната диета може значително да подобри мозъчната функция и да помогне за предотвратяване на упадъка на мисловната дейност.

Четете още: “Вредните храни, които да премахнете от диетата си, за да сте по-здрави”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст