Министерството на финансите е осигурило над 300 млн. лева за втория транш по т. нар. “украинска помощ”, обяви министърът на земеделието Георги Тахов. Той добави, че въпреки че средствата не са заложени в държавния бюджет за 2024 година, средствата ще бъдат изплатени на земеделските производители.
Парите по втория транш ще има бъдат преведени до края на септември – така, както гласи споразумението, което земеделците са сключили с правителството през февруари.
Земеделският министър добави, цитиран от БНР, че агроведомството ще предложи и в бюджета за 2025 г. да бъде заложено подпомагане за българските земеделски производители заради войната в Украйна. Припомняме, че вчера той обяви, че на 23 септември в Брюксел България ще поиска спиране на вноса на украински яйца на предстоящото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство. Причината – той създава сериозни проблеми за производителите ни.
Междувременно заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев обяви по време на среща с фермери в Благоевград, на която участваха и земеделски стопани от Кюстендил и Перник, че те ще получават съобщения за важни срокове и приеми чрез нови функционалности в Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие“.
По време на срещата, която е част от поредицата обучения за фермери, посветени на изискванията по интервенциите от Стратегическия план, Янчев насърчи участниците в събирането активно да задават въпроси и дават предложения.
Експерти от държавен фонд “Земеделие” представиха промените в Системата за мониторинг на площ и възможностите за контрол чрез сателитни снимки, и Системата за електронни услуги (СЕУ), в която в момента са регистрирани 75 154 земеделски производители.
В нея се въвежда нов тип потребител – за служителите от общинските служби „Земеделие“ и НССЗ, за да помагат на земеделските стопани при ползването на системата.
С кратки съобщения ще се напомня за изтичащи срокове, приеми и важни събития за земеделските стопани. Комуникацията няма да е еднопосочна, като фермерите ще имат възможност да задават въпроси.
Подготвя се възможността за онлайн курс в Системата за електронни услуги (СЕУ) за обучение за работа със системата. Към момента фермерите могат да ползват видео ръководствата за подаване на заявления или работа със Системата за електронни услуги.
Заместник-министър Янчев напомни на земеделските производители, които заявяват обвързано подпомагане за животни, че изискванията към тях са облекчени, но крайният срок за техните заявки съвсем скоро наближава, тъй като е 30 септември.
Дотогава те трябва да проверят дали отговарят на изискванията за документите и условията за стопанствата. В рамките на дискусията земеделските производители получиха подробна информация за сроковете, които трябва да спазят, по интервенциите от директните плащания. Експертите обърнаха внимание, че за част от интервенциите в областта на агроекологията приемът на документи е до 30 септември.
До края на годината ще бъдат обявени приеми за млади и нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г., обяви още заместник-министър Янчев.
Земеделските производители бяха информирани и за промените в Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), става ясно от информация, публикувана на сайта на министерството.