По време на провелия се днес (20 септември) парламентарен контрол, отново бе засегнат казусът с хилядите декари земеделска земята край пазарджишките села Априлци и Сбор, които, според медийни публикации, са прехвърлени само с констативен протокол, нотариално заверен при един и същи нотариус, на фирмата РИАЛ СТЕЙТС ЕООД с управител Гинка Върбакова. Въпросът бе повдигнат от депутата на “Възраждане” Стоян Таслаков. На него трябваше да отговаря правосъдният министър Мария Павлова.
В питането си Таслаков поясни, че в резултат на журналистическото разследване на “Свободна Европа” са били заведени и спечелени дела, като издадените констативни протоколи са обявени за нищожни.
Проблемът е, че макар и част от собствениците да са успели да си върнат земите чрез съда, на тях вече има построена ФЕЦ централа.
Таслаков посочи, че когато за първи път е поставил своето питане – в 49-ото Народно събрание, на тогавашния министър на правосъдието – Атанас Славов – той е поел ангажимент да провери дейността на въпросния нотариус. Ето защо Таслаков попита дали това е направено и дали лицензът на нотариуса е отнет. Поинтересува се и кои институции са сезирани, тъй като в медийната публикация на “Свободна Европа” се посочва, че става въпрос за организирана престъпна група.
Министър Павлова отговори като по учебник: Министерството на правосъдието упражнява контрол върху дейността на всеки нотариус. Към него функционира Инспекторат на министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт, който проверява дейността на нотариусите съвместно с инспектор-нотариуси.
Редът на проверки е следният: Министърът на правосъдието възлага извършването на съвместни проверки по служебен почин, по сигнал или по жалба на заинтересовано лице, както и по предложение на Съвета на нотариусите.
По отношение на дейността на конкретния нотариус – № 571, с район на действие – Пазарджик, нейният предшественик – министър Атанас Славов се е самосезирал по повод публикуван материал в сайта “Свободна Европа” от 29. 02. 2024 г., озаглавен “Организирана престъпна група. Как хората научиха, че земите им са вече на Гинка Върбакова“.
С две заповеди през април 2024 г. министър Славов нарежда на инспектори от Инспектората, съвместно с инспектор-нотариус, определен от Нотариалната камара, да извършат съвместна проверка на нотариус Минкова, посочи министър Павлова.
Проверката е извършена в периода от 9 май 2024 г. до 10 май 2024 г. в кантората на нотариуса в Пазарджик, на улица “Патриарх Евтимий” № 1, като по време на нея са проверени нотариални дела за периода от 1 януари 2020 г. до 31 декември 2023 г., образувани по обстоятелствени проверки с признат собственик – РИАЛ СТЕЙТС ЕООД с управител Гинка Николова Върбакова.
Проверката е установила, че за посочения период са образувани 16 броя нотариални дела по извършени обстоятелствени проверки, в които не се установят нарушения на разпореди по закона.
Ето защо, предвид констатациите от извършената проверка, министър Павлова подчерта, че не са налице основания да се търси дисциплинираната отговорност на нотариус Минкова. Поради тази причина Инспекторатът не е отправил и предолжение за сезиране на други институции.
По отношение на второто питане на депутата Таслаков – за евентуалното разследване на организираната престъпна група, министърът на правосъдието посочи, че нейната институция е орган на изпълнителната власт и той би трябвало да се обърне към Прокуратурата.
Таслаков не остана доволен от отговора и посочи, че той е много лош сигнал към хората, тъй като, по думите му, сега много хора с нечисти и недобри намерения ще започнат да кроят планове как да си присвоят земи от собственици, неподозиращи изобщо какво им се гласи. Достатъчно е да се наговорят един нотариус, с двама свидетели и няколко души в съответна община, и ще могат да превземат, колкото могат чужда земя и собственост.
Министър Павлова му отговори, че органът, който може да прецени дали има извършено престъпление, не е министърът на правосъдието.
Освен това му обърна внимание, че когато проверката е приключила с резултат, че няма нарушения, констатирани по дейността на конкретен нотариус, никой в министерството на правосъдието няма правния механизъм, по който да продължи нататък.
Тя добави и че издадените нотариални актове по обстоятелствена проверка не се ползват със силата на присъдено нещо и всяко трето лице, което има някакъв правен интерес от това, и може да докаже, че титулярът на правото на собственост в нотариалния акт, който е издаден в обстоятелства на проверка, не е собственик, може да заведе дело.
Не на последно място правосъдният министър подчерта, че в конкретния случай става въпрос за един материално-правен спор и единствено и само съдът е компетентен да каже дали едно лице е собственик или не.
Тя добави, че имало и трайно установена съдебна практика при подобни казуси и тълкувателно решение на Върховния съд от 2013 година. Накрая тя изрази съмнение дали въобще министърът на правосъдието Атанас Славов е следвало да предприеме някакво действие. Добави, че го разбира, тъй като го е направил с оглед на общественото напрежение и с оглед на статията, но въпреки това постави въпроса дали въобще е било част от неговите компетенции да назначава извършването на подобна проверка, тъй като се отнасяло само до един материален спор.