Златото изскочи за първи път над 2600 щ. долара за тройунция на 20 септември, продължавайки възхода си, подгряван от залозите за нови лихвени редукции в Съединените щати и растящото напрежение в Близкия изток.
Благородният метал за незабавна доставка приключи седмичната си търговия с котировка 2621.88 щ. долара за тройунция – 1.36% ръст в рамките на петъшния ден. Златните фючърсни контракти за доставка през декември на борсата COMEX “затвориха” на 2646.20 долара за тройунция.
Последният щурм на златото получи ускорение след направеното от Федералния резерв агресивно понижение на лихвите на 18 септември с 50 базови пункта, засилило привлекателността на жълтия метал, който не носи лихвен доход.
Спасителният актив при кризи от всякакъв характер е повишил пазарната си оценка с 27% от началото на 2024-а – най-големият годишен ръст от 2010-а насам, заради усилията на инвеститорите да се застраховат срещу несигурността, произтичаща от проточилите се конфликти в Близкия изток и на други места по света.
Анализатори обаче предупреждават за потенциална ценова корекция, въпреки наблюдаваната активност за нови покупки, свързана с решението на американските централни банкери да започнат низходящ лихвен цикъл.
Източникът на тази златна жажда обаче не е съвсем явен, защото притокът на средства в търгуваните на борсата фондове, инвестиращи в скъпоценния метал, е сравнително скромен, а азиатските купувачи продължават да се въздържат от златни покупки – все признаци за “екстремно позициониране”.
Рекордният възход на златото подкопава търсенето на дребно в най-големите световни клиенти – Китай и Индия. Което води до заключението, че пътят нагоре не може да продължи до безкайност – предупреждение, което пазарни експерти на германската “Комерцбанк” отправят в анализ за потребителите. Те обосновават предвижданията си с очакваните две лихвени редукции на Федералния резерв, само от по 25 базови пункта всяка, до края на годината.
Има обаче и анализатори, които съзират нови възходящи скокове, гарантирани от търсенето на спасителни убежища от геополитическите рискове, свързани с продължаващите конфликти в Газа, Украйна и на други места по света. Допълнителна подкрепа за жълтия метал идва от слабостта на зелените пари, което прави златото по-евтино за собствениците на други валути.
Успоредно със златото е поскъпнало и среброто – до 31.51 долара за тройунция. Платината обаче е загубила 0.88% от пазарната си оценка на 20 септември и е приключила търговията си с котировка 979.43 щ. долара за тройунция. Паладият е олекнал с 1.31% – до 1069.01 долара за тройунция.