Швейцарците гласуваха на референдум на 22 септември против плана на Берн да ремонтира фирмените пенсионни фондове. Така за втори път през тази година предложението за адаптиране на пенсионната система на страната в отговор на демографските промени беше отхвърлено на плебисцит. Проектът за увеличение на пенсионните отчисления от трудовите възнаграждения и за намаляване на плащанията след пенсиониране – начини за справяне с по-високата продължителност на живота – е бил подкрепен от едва 32.9% от участниците във вота на 22 септември при активност 45.2%, показват окончателните резултати, публикувани от кабинета.
Плановете на Берн включваха също по-високи пенсии за хората с по-ниски доходи, от което, според правителствените сметки, са щели да се облагодетелстват най-вече жените. Но след като парламентът прие проекта, профсъюзите събраха над 50 хил. подписа, за да го подложат на всенародно гласуване с мотив, че той е обсолютна измама, защото работниците ще плащат повече, а ще получават по-малко.
“Днес одобрихме статуквото”, посочи в официално изявление Economiesuisse – организацията на швейцарската бизнес общност. И допълни, че “ще са необходими реформи заради демографската промяна, по-високата продължителност на живота и променящите се модели на труда”.
Законодателката от Зелената партия Мая Граф, която подкрепи законопроекта, за разлика от мнозинството си съпартийци, пък коментира за радио SRF, че “страната все още има нерешени проблеми, по-специално – пенсионната пропаст при жените. Те получават с 44% по-малко от мъжете от пенсионните си фондове, допълва Граф, “поради което те са в риск да изпаднат в нищета на стари години”.
През март швейцарците отхвърлиха предложението на управляващите за увеличаване на възрастта за пенсиониране и обвръзването й с очакваната продължителност на живота. И вместо това подкрепиха плана за увеличение на пенсиите с 13-то годишно плащане. За да изпълни това изискване, правителството в момента обмисля да увеличи данък добавена стойност.
По отношение на пенсионните фондове на компаниите – вторият стълб на швейцарската пенсионна система – Берн вероятно ще трябва да подготви алтернативна реформа, за да гарантира бъдещата устойчивост на схемата. Въпреки че демографията изисква решение на проблема, няма твърди крайни срокове за Федералния съвет да представи нов план.
Правителството не трябва да бяга от отговорността си за пенсиите, сподели пред репортери в Берн. министърът на вътрешните работи Елизабет Бауме-Шнайдер. И добави, че ще разговаря със засегнатите страни, за да гарантира, че “Швейцария изпълнява обещанията си, включително за достоен и финансово обезпечен живот на старини за всички”.
На проведения на 22 септември референдум швейцарците гласуваха и против инициативата за разширяване на защитените природни резервати, което означава ограничаване на строителството. Тя беше внесена от множество природозащитни организации, които бият тревога, че швейцарските екосистеми и биоразнообразието са сред най-застрашените в Европа в Организацията на икономическо сътрудничество и развитие. Твърденията им се основават на доклад на Европейската агенция по околна среда от 2020-а, който констатира, че процентът на защитени зони от националната територия в Швейцария е най-нисък от която и да било друга държава на Стария континент.
Предложението на природозащитниците е било подкрепено от 37% от участвалите във вота, единствено от кантоните на град Базел и Женева. Швейцарският Съюз за изкуства и занаяти (организация, представляваща дребните и средни предприятия) обяви, че е доволен от отхвърлянето на инициативата и поздрави гласоподавателите за “прозорливостта им”. Според ръководството му, ако е била одобрена, реформата е щяла да застраши производството не електроенергия и храни. А водещата политическа сила в Швейцария – дясната Народн а партия, изрази надежда, че “налагащите морал природозащитници най-накрая ще оставят швейцарските фермери да осъществяват дейността си на спокойствие”.
За швейцарските зелени обаче изходът от вота е “пропусната възможност за съхранение на природното наследсво, което е задължително за качеството на живот и за икономиката”. Федералното правителство на страната в момента инвестира около 600 млн. шв. франка всяка година за опазване на биоразнообразието, което, според еколозите, не е достатъчно. Според споразумението, постигнато в Монреал през 2022-а, поне 30% от земите и океаните на планетата трябва да бъдат защитени до 2030 година.
В Швейцария системата за директна демокрация позволява на гражданите да гласуват четири пъти годишно за различни въпроси – от данъчното облагане до начина на отглеждане на кравите. А онхвърлянето на правителствени планове на референдуми не е обичайна практика.