Веселин Тодоров, изпълнителен директор на “Сиела Норма” – фирмата, която до момента осигурява машинното гласуване и очаква до края на седмицата да сключи договор с ЦИК, обяви в ефира на БНР, че твърденията, че от фирмата му искали повече пари, са малко спекулативни.
Той посочи, че ако се направи сравнение с цените на аналогични услуги, които от “Сиела Норма” са извършвали преди, ще се види, че за парламентарните избори през април 2023 г., когато те са постигнали някаква разумна цена, тя е била по-ниска с около 100 000 лева от тази, която се предлага сега.
Тодоров отбеляза, че договорите им са с все по-ниска цена на фона на натрупващата се инфлация, но уточни, че това ще е за сметка на фирмата и на никого хонорарът няма да бъде намален.
Шефът на “Сиела Норма” добави, че ЦИК навреме е стартирала процедурата и за разлика от друг път всичко се случва в срокове. Отбеляза, че както машините, така и принтерите, и софтуерът, са същите. Ето защо техните единствени претенции са към хартията. Припомняме, че преди дни от “Сиела Норма” предупредиха, че на последните избори – през юни т.г., хартията не е съответствала на принтерите. Междувременно от печатницата на БНБ реагираха, че са изпълнили всички изисквания за хартията.
Тодоров обърна внимание, че “Сиела Норма” няма по никакъв начин достъп до хартията – неговите служители я докосват за първи път едва когато я инсталират в машините в секциите. Ето защо те не са в състояние да направят нито преценка, нито оценка, нито анализ.
Той добави, че е имало период, когато от “Сиела Норма” са доставяли хартията и последно са го правили през октомври 2022 година. Тогава в цялата страна от 11 000 машини, имало две с някакви проблеми, свързани с принтерите. На изборите през април 2023 г. проблемите били при сто машини. “Бъговете” се увеличат, което според Тодоров означава, че най-вероятно всеки път хартията е по-лоша от предишния път.
България не е голям производител на хартия, заради което трудно може да се каже, че има развита лабораторна мрежа за нейното качество, посочи Тодоров и добави, че според него е по-добре ЦИК да се свърже с някоя от световните лаборатории за хартия, например в Тайван, където са произведени и самите принтери.
Веселин Тодоров коментира и проблема с остарялата памет на флашките – по думите му те не са много надежден носител на информация от гледна точка на архивирането, тъй като могат да се ползват за определен период от време, който е по-малък от 10 или 20 години. Ето защо от “Сиела Норма” са категорични, че флашките трябва да бъдат подменяни.
Тодоров предупреди, че ако флаш паметите започнат да дават дефекти, това би било един сериозен проблем, още повече, че може да се случи в изборния ден. Той добави и че на “Сиела Норма” й е забранено да сменя каквито и да било компоненти, въпреки че имат технологията да го правят – включително могат да сменят компонентите на цялата машина. В същото време, независимо от тези възможности, когато се появи проблем с компонентите на дадена машина в изборния ден, гласуването с нея изцяло се прекратява.
Тодоров даде и тема за размисъл на Народното събрание – ползват се около 10 000 машини, а България разполага с 12 800 подобни “уреда” за гласуване. Ето защо според изпълнителния директор на “Сиела Норма” има логика да има машини във всички секции.