При нас пристигна доста притеснителна информация от над 20 общини – пет общини от Видинско, две общини от Добричко, както и от общините – Девин, Рудозем, Шумен, Благоевград, Пазарджик, Панагюрище, Полски Тръмбеш, Павликени, Криводол и др., които сигнализираха, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) не подписва в срок договорите по общинската програма и при предоставени документи не отпуска авансите, обяви съпредседателят на “Продължаваме промяната” – “Демократична България” Асен Василев в кулоарите на парламента.
Той обърна внимание, че финансовият министър Людмила Петкова е потвърдила, че в тазгодишния бюджет има 1.7 млрд. лева тъкмо за инвестиционната програма за общините и че от тях са използвани само 50 млн. лева за авансово плащане по проектите им.
Ето защо Василев постави въпроса защо МРРБ не обработват документите в срок. Той припомни, че когато той е бил финансов министър, МРРБ са обработвали по над 700 договора за три седмици.
Той добави, че е особено притеснителна информацията, че по общините са тръгнали комисионери, които казват на кметовете – ще си получите парите, но ако и ние получим нещо.
Асен Василев подчерта, че идеята на програмата е била тъкмо тези комисионери да се “изрежат”. Той добави и че потърпевши от тези забавяния са не само кметове на ПП-ДБ, но и такива на ГЕРБ и на БСП за България. Ето защо той призова колегите си от ГЕРБ, БСП за България и другите партии да защитят поне своите кметове.
Асен Василев определи поведението на МРРБ като деструктивно, забавящо инвестиционния процес, а оттам и приходите от ДДС в хазната. Отделно обърна внимание, че така не могат да се изпълнят проекти, свързани с прокарване на водопроводи, ремонти на училища и тротоари, които общините са заложили да изпълнят в рамките на три години.
След получените 20 сигнала от ПП-ДБ са поискали от МРРБ точен разчет – с точни дати – кога са получили документите от общините, кога са им ги потвърдили и кога ще им изплатят авансите.
Накрая Асен Василев обърна внимание, че по негово време като финансов министър в бюджета е било заложено цялата информация с проектите на общините да се налива в публичната информационна система – ИСУН, за да може лесно да се види кога са получени документи, кога са обработени, кога са платени авансите и на база на какви документи.
“В момента в ИСУН няма нищо”, алармира бившият финансов министър.