Депутатите не приеха нито една законодателна промяна в Закона за закрила на детето. Това беше някак очаквано – първо, всички предложения бяха на първо четене, а от утре депутатите започват официално предизборната си кампания и депутатите няма да законодателстват повече и второ, от всички внесени промени – на Тошко Йорданов от “Има такъв народ” и от депутатите от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” – Елисавета Белобрадова, Божидар Божанов (два проектозакона) и от Катя Панева, само първото предложение – на ИТН – беше подкрепено в парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството, с председател Костадин Костадинов от “Възраждане”.
Групата на “Има такъв народ” предлагаше категоричната забрана на медицинска реклама за смяна на пола, с цел да бъдат защитени и непълнолетните лица между 16-годишна и 18-годишна възраст от подобна възможност. След като предложението им не беше подкрепено, те поискаха прегласуване, като Тошко Йорданов подхвърли на депутатите от ПП-ДБ, че по приятелска линия може да им осигури безплатни консултации с психиатъра д-р Цветеслава Гълъбова, за да им помогне да определят пола си.
Самата група на ПП-ДБ не подкрепи предложението на Елисавета Белобрадова, според което всяко дете има право на защита от политическа пропаганда, неистини и предизборни политически и партийни действия, които предизвикват страх, изолация и самота у него и се отразяват на семейната среда.
Депутатите отхвърлиха и предложението на Божидар Божанов – за създаване на национална информационна система за превенция на сексуални посегателства срещу деца. Не бе подкрепено и второто предложение на Божанов – за закрила на децата в интернет чрез национална телефонна и чат-линия за сигнали.
Последното предложение за промяна в Закона за закрила на детето, което също бе отхвърлено от депутатите – на Катя Панева, се отнасяше до възможността децата да бъдат подложени на операция за смяна на пола – по-конкретно предложеният текст гласеше: “Всяко дете има право на медицинска, психологическа, социална и експертна помощ по въпроси, свързани с пола му, които да укрепят психологическото му развитие и осигурят лечение при необходимост”.