Заседанието на служебния кабинет започна с отчет от страна на премиера Димитър Главчев какво е правил на 22 септември и на 23 септември в Ню Йорк. Там той бил с външния министър Иван Кондов, за да вземат участие в срещата на Върха на ООН за бъдещето. Темата била започната още през 2021 г. от генералния секретар на ООН – Антонио Гутериш и била с работно заглавие “Многостранни решения за по-добро утре“.
Идеята е глобалните и международните институции да действат по-ефективно спрямо реалностите. По време на срещата се чули предложения и за реформиране на Съвета за сигурност на ООН в съответствие с реалностите. Главчев добави и че президентът Румен Радев също взел участие в срещите на Общото събрание на ООН и продължава да е там, което показва сериозното отношение на България към международните теми.
След това премиерът пренесе темата за ефективността на институциите към българските реалности. Призна, че напоследък много често се поставя въпросът има ли или няма държава. Той обаче бе категоричен, че държавата не са само те – изпълнителната власт в Министерския съвет, но и законодателната, съдебната и местната власт.
Главчев обърна внимание на министрите си, че те трябва веднага да реагират при медийни публикации, че няма държава. “Ако не е вярно, веднага го опровергавайте, ако е вярно – имайте бърза реакция. Ние нямаме много време – действаме на високи обороти”, обясни премиерът на министрите си.
Той направи този коментар, след като в късните часове на предишния ден (26 септември) кметът на Перник написа в профила си във “Фейсбук” – “Държава няма”, така той алармира, че водата на Струма е отровена, а когато сигнализирал компетентните органи, оттам му заявили, че ще реагират едва на следващия ден.
Във втората част от изказването си преди началото на днешното заседание на Министерския съвет Димитър Главчев разказа, че се е срещнал с представители на българската общност в Ню Йорк, Чикаго, Лос Анджелис. Целта му била да види как върви подготовката за изборите. Срещата била много емоционална – видяло се, че те носят България в сърцето си и имали сълзи в очите си, когато слушали българския химн.
В същото време се оказало, че и при тях активността на изборите е намаляла с 25% между последните два тура. За това Главчев ги призовал, както и тук – на територията на страната, за по-голяма активност на изборите, за да може изборът на народни представители да бъде с по-голяма представителност. Така, дори и да има възможност за така наречения изкривен вот, то той ще бъде елиминиран с масовото гласуване, обяснил им Главчев.
След срещите в Щатите, Главчев посетил и Генералното консулство на България в Истанбул, където го предупредили, че предстоящите избори ще бъдат доста тежки. Хората, с които премиерът се видял в консулството, му дали някои идеи как това може да се подобри и Главчев им обещал, че ще предаде предложенията им на Централната избирателна комисия, защото смята, че те са резонни и могат наистина да им облекчат работата в избирателните секции в Турция.