Човекът от българската Norta Global Ltd с пейджърите е изчезнал

ринсон хосе

Собственикът на компанията Norta Global Ltd с регистрация в София, която беше замесена в скандала с гърмящите пейджъри на Хизбула, е обявен за издирване от полицията в Норвегия. За норвежеца от индийски произход Ринсон Хосе (39 г.) е издадена международна заповед за издирване във връзка с продажбата на пейджърите на ливанската групировка.

Собственикът на българското дружество, за което се предполага, че е част от веригата за доставка на пейджъри, e изчезнал по време на служебно пътуване в САЩ миналата седмица. Трябвало е да се появи на конференция в Бостън, но така и не е отишъл, твърдят норвежки медии. Не се е прибрал и обратно с полета, за който е имал билет през уикенда.

Работодателят на Хосе DN Media Group съобщи, че Хосе, който работи в отдела за продажби на норвежката медийна компания, е заминал за конференция в Бостън на 17 септември и от следващия ден компанията не може да се свърже с него.

По този повод полицията в Осло е съобщила следното: „Вчера (четвъртък) в полицейския район на Осло беше получен сигнал за изчезнало лице във връзка със случая с пейджърите. Беше образувано дело за изчезнали лица и изпратихме международна заповед за издирване на лицето“.

Според “Ройтерс” Хосе е отказал да коментира случая с пейджърите и е затворил телефона, след като бил попитан за бизнеса му в България. След това той не отговарял на многобройните обаждания и съобщения, твърди и “Гардиън“.

Според търговския регистър на България Хосе е основал през 2022 г. Norta Global Ltd със седалище в столицата София. Унгарските медии посочиха компания като продавач на пейджърите, а унгарската фирма ВАС заяви, че е само посредник.

Стигна се до разследване на случая. Комисията по сигурността в унгарския парламент вече е получила информация от унгарското контраразузнаване за пейджърите, обяви шефът на комисията Сас Золтан във Facebook профила си.

„Комисията е получила следната информация: Зад производството и продажбата на пейджърите стои мрежа от няколко компании. Те не са произведени в Унгария и продуктите никога не са били в Унгария. В продажбата им са участвали фирми, регистрирани в Унгария и България. Тези компании са били „просто посредник“, вероятно за да покрият действителния източник. Смята се, че пейджърите са достигнали до потребителите по маршрута Тайван – Хонконг – Ливан“, пише Золтан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст