Акциите на един от най-големите разработчици на видеоигри в света паднаха до десетгодишно дъно. От началото на 2024 г. капитализацията на Ubisoft International е спаднала с 60 процента. Това се случи, след като френската компания понижи прогнозата си за настоящата финансова година. Основната причина е забавеното пускане на Assassin’s Creed Shadows и слабите продажби на играта Star Wars Outlaws.
Компанията очаква оперативната печалба да бъде нула през текущата финансова година и общите нива на поръчки да спаднат от 2.3 милиарда евро до по-малко от 2 милиарда евро.
За компания с размера на Ubisoft подобни показатели показват сериозни проблеми,
отбелязват експертите на пазара на видеоигри. Техният проект събра по-малко пари, отколкото очакваха, а те направиха голям залог върху него. Игра на “Междузвездни войни” с много готина графика, но не получи много добри отзиви. В резултат, това означава дупка в бюджета за тях сега и най-вероятно след това дупка в бюджета, защото ще продължат по-ниските обеми на продажби и приходи. Ако тяхната предварителна продажба в началото не достигне цифрите, които компанията е планирала, това означава, че няма да достигнат и крайната планирана сума. За компанията всичко това е изключително неприятна ситуация, тоест всъщност се оказва, че няма да получат 200 милиона. Всичко това означава, че проблемите не им се случват просто сега, а най-вероятно ще продължат до появата на следващия голям продукт. Това е голяма дупка в доходите им в момента.
През януари 2022 г. името Ubisoft беше обявено във връзка с най-голямата сделка в историята на игрите.
Тогава Microsoft купи Activision Blizzard за почти 69 милиарда долара, което дълго време не можеше да бъде одобрено от антитръстовите регулатори. Те се опасяваха, че корпорацията ще направи придобитите игри ексклузивни за своята услуга. В резултат на това Microsoft се съгласи да прехвърли правата върху облачните игри на Activision на френския Ubisoft. Възможно е сега някой от конкурентите на Microsoft да поиска да купи самата френска компания, прогнозират някои анализатори в игралната индустрия. Ако всичко продължи с издания като сега, тогава е много вероятно конкурентите да искат да го изкупят компаинята и да я направят част от някакъв по-голям холдинг, както се случи с Activision Blizzard и Microsoft.
Разбира се, едва ли ще е американска корпорация, защото още тогава имаше проблеми с регулатора и възникнаха въпроси за монопол. И ако това е една от компаниите като Sony, например, или някой от големите холдинги, тогава това е по-вероятно.
Ubisoft не е само франчайзите и правата, които притежава, но и разработчиците
и онези екипи, които са способни да правят доста големи triple-A проекти. Това е само доста важен аргумент в полза на това решение. Ако, хипотетично, такава сделка се осъществи, разбира се, това ще бъдат по-малки числа, отколкото в случая с Activision Blizzard. Капитализацията на Ubisoft е значително по-ниска, а в портфолиото й има много по-малко франчайзи. Малко вероятно е сделката да надхвърли, грубо казано, дори 5 милиарда долара.
Assassin’s Creed остава основната и най-успешна игра на Ubisoft International.
Френската компания е продала повече от 140 милиона копия на игри от тази поредица общо.