Ядрената реторика на Путин не трябва да възпира НАТО да помага на Украйна, смята Столтенберг

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг

Безразсъдната ядрена реторика на руския президент Владимир Путин не бива да възпира членовете на НАТО да предоставят повече военна помощ на Украйна, заяви в интервю за “Ройтерс” оттеглящият се от поста генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Той реагира на изявлението на Путин от миналата седмица, че Русия може да използва ядрени оръжия, ако бъде нападната с конвенционални ракети, и че Москва ще смята всяко нападение срещу руската територия, подкрепено от ядрена сила, за съвместна атака.

Предупреждението на Путин дойде в момент, когато Съединените щати и техните съюзници обмисляха дали да позволят на Украйна да изстрелва конвенционални западни ракети дълбоко в руската територия. Киев продължава да иска разрешение от Запада, за да поразява цели, които са част от военната сила на Русия.

“Това, което видяхме, е модел на безразсъдна руска ядрена реторика и послания, и това се вписва в този модел”, заяви Столтенберг, който утре, 1 октомври, предава ръководството на НАТО на бившия нидерландски министър-председател Марк Рюте след десетилетие начело на Алианса.

“Всеки път, когато сме увеличавали подкрепата си с нови видове оръжия – бойни танкове, оръжия с голям обсег на действие или F-16 – руснаците са се опитвали да ни попречат, но не успяха”, обърна внимание Столтенберг. Той допълни и че НАТО не е забелязала никаква промяна в ядрената позиция на Русия, която да изисква промени от страна на Алианса.

Бившият норвежки премиер подчерта, че най-голямата заплаха за НАТО е свързана с евентуалната победа на Путин в Украйна. Според него, ако Русия успее да постигне целите си чрез военна сила, това ще направи страните от НАТО по-уязвими.

Столтенберг отбеляза, че не съществува универсално решение за променяне на ситуацията на бойното поле, но удари, нанесени дълбоко във вътрешността на Русия, биха могли да повлияят на хода на конфликта. Настоящият генерален секретар на НАТО подчерта, че всеки договорен край на войната ще трябва да включва гаранции за сигурността на Украйна от страна на западните сили, най-вече от страна на Съединените щати. Според него в противен случай Русия няма да спазва никакви линии, начертани на картата, отвъд които не е трябвало да излиза.

Столтенберг добави, че когато бъде договорена някаква линия – било то международно признатата граница или друга линия на прекратяване на огъня, Украйна и нейните съюзници трябва да са абсолютно сигурни, че войната ще приключи там.

“Досега бяхме свидетели как Русия напада, изчаква и след това отново напада”, посочи той, визирайки предишни споразумения, предназначени да сложат край на конфликта между Русия и Украйна, започнал през 2014 година

Столтенберг заключи, че не може да се променят вижданията на Путин за Украйна, но е възможно да се повиши цената на войната, за да се предвижи процесът към приемането на Украйна в НАТО като независима държава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст