“Чайкафарма” е с най-голяма пазарна капитализация на БФБ и в края на септември

Чайкафарма - основна сграда

Една добра новина дойде в края на деветмесечието от “Българска фондова борса”. Четири компании приключиха търговията в края на септември с пазарна капитализация от над един милиард лева. 

“Чайкафарма висококачествените лекарства”

пази позицията си на компания с най-голяма пазарна капитализация на „БФБ-София“. Тя е една от най-бързо развиващите се български фармацевтични компании в производството на генерични лекарствени продукти за хуманна медицина.

Инвеститорите оцениха това и съотвено акциите й добавиха още стойност, като цената им нарасна от 15.64 лева в началото на януари и достигна до 17.30 лева за един брой в края на септември. А това увеличи пазарната капитализация на „Чайкафарма“ до кота 1 588 140 000 лева.

Зад интереса на инвеститорите стоят различни фактори. Например, общото събрание на акционерите през юни взе решение за увеличение на капитала, който в момента е 84 500 000 лева, със 7 300 000 лева със собствени средства.

Фирмата продължава да инвестира в машини, технологии и в развойна дейност в заводите в Пловдив и Варна. Увеличава и броя на работниците в тях. Това се отразява и върху повишаването на приходите на компанията.

Основният акционер Тихомир Каменов притежава 88.09% от капитала. PLURIBUS S. A. R. L. Има дял от 6.86%, а останалите книжа са притежание на по-малки инвеститори.

пари, евро

Инвеститорите могат да са доволни и от вложението си в

“Шелли Груп”, доставчикът на IoT решения и продукти за интелигентни сгради.

Акциите на фирмата добавиха 10.55 лева към стойността от януари досега и вече сделки се сключват при цена от 35 лева. Това вдигна пазарната оценка на „Шелли Груп“ до 1 239 398 841 лева.

Инвеститорите отчетоха през периода повишените приходи и изплатения дивидент от печалбата, заедно с това се разширяват каналите на дистрибуция и привличане на нови клиенти. Мениджърите подготвят преобразуването на “Шелли груп” в европейско дружество или SE (Societas Europea) с цел разширяване на възможностите за развитие на фирмата в международен аспект.  

Shelly Group е първата компания, която от 18 юли започна търговия на най-новия сегмент за двойно листване на Българска фондова борса EuroBridge. Така поръчките за покупка и продажба на акции от емисията, издадена от “Шелли груп”, се въвеждат в системата за търговия в евро.

Заедно с това компанията увеличи капитала с нови акции, които бяха разпределени сред служителите, наети по трудово правоотношение или договор за управление в дружеството и/или неговo дъщернo дружествo, регистрирано на територията на България, Словения и Германия с изключение на членовете на съвета на директорите на фирмата, към 31 декември миналата година. 

спиди приходи

Цените на книжата на

компанията за куриерски услуги „Спиди“

летят нагоре от началото на годината. До момента те са добавили 80.39 лева към стойността си и инвеститорите трябва да извадят по 214 лева, за да си купят една акция на тази компания. Това пък увеличи пазарната й капитализация до 1 150 810 466 лева в края на септември.

Случващото се е логично предвид добрите финансови резултати на фирмата, в която мажоритарен собственик вече е френската GeoPost SA France. Тя притежава 69.81% от акциите с право на глас на куриерската фирма. Валери Мектупчиян  осъществява контрол върху „Спиди Груп“ АД и чрез притежаваните от него акции в „Спиди Груп“, непряко има дял от 20.09% в „Спиди“.Останалите книжа са собственост на по-малки индивидуални инвеститори и други фирми.

„Спиди“ изплати сумата от 30 921 309.20 лв. като дивидент на акционерите, или по 5.75 лв. за всяка акция преди облагане. Фирмата разпредели и печалбите си от 2022 и 2021-а.

БФБ Българска фондова борса

Още един производител на лекарства

„Софарма“

се присъедини към най-скъпите публични компании на „БФБ-София“. От началото на годината акциите му лъкатушат по ценовата стълбица, като преминаха през максимума от 6.55 лева за един брой и минимума от 5.55 лева. В момента котировките са по 5.94 лева, а това оценява „Софарма“ на 1 063 854 374 лева пазарна капитализация.

Между януари и септември компанията увеличи капитала си с упражняване на правото на преобразуване на издадената емисия варанти в нови акции.

Заедно с това „Софарма“ разпредели междинен дивидент за второто шестмесечие на миналата година и първото полугодие на тази година.

Акционерите на фармацевтичната компания одобриха и  преобразуване на „Софарма“ чрез вливането на „Вета фарма“ АД – Велико Търново. В резултат цялото имущество на дъщерната фирма ще премине към компанията майка при условията на общо правоприемство. Дъщерната компания произвежда средства за дезинфекция (етилов спирт, етанолов разтвор на йод, риванол, кислородна вода и др), тинктури и настойки, различни видове козметични спиртове, талк, натриев бензоат и различни други продукти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст