Министърът на културата тръгва на лов за корумпета по театрите

найден тодоров, министър на културата


Министърът на културата Найден Тодоров обяви в ефира на bTV, че има конкретен план в три стъпки – първо ще иска да бъдат наказани виновните за източените пари в театрите в Разград (Театрално-музикалния и филхармоничен център) и в Смолян; второ – ще иска да се разбере как точно се е стигнало дотам и трето – ще иска промяна в закона – както по отношение на делегираните бюджети, така и по отношение на правомощията на директорите на културните институти.

По-конкретно Найден Тодоров ще поиска проверка на всички назначения в театрите през последните три месеца, както и ще настоява за орязване на правомощията на директорите им.

Найден Тодоров призна, че като бивш директор на Софийската филхармония, на него не му е никак приятно да предлага орязване на правомощията на колегите си, но в същото време промяна в закона от 2013 г. им е дала възможност да си правят, каквото искат. Според Тодоров затова се стигнало до 41 договора, които бившият директор на филхармонията в Разград Левон Манукян бил сключил и само за три дни през септември източил 25 000 лева, а иначе в рамките на схемата, които разследва прокуратурата, изчезналите пари са около един милион лева. В момента прокуратурата проверява 60 договора. Тодоров добави, че по информация на министерството от симфониетите в Русе и в Шумен има хора, които са напускали, за да започнат работа в Разград, тъй като им били обещавали заплата от по 2800 лева – възнаграждение, което и музикантите в оркестрите в София не получават.

Тодоров добави, че в момента, в който от министерството разбрали какво се случва в Разград, направили свое вътрешно проучване, като освен това започнали работа и с външни институции. Станало ясно и че още предходният министър – Кръстю Кръстев – е сигнализирал прокуратурата и още няколко институции за нередности в седем театъра. Сред тях обаче не е бил разградският, поясни Найден Тодоров, но отказа да разкрие кои са останалите. Той обяви, че ще изчака прокуратурата и полицията да си свършат работата, като подчерта, че не иска в министерството всеки да следи всеки и да има параноя.

По думите му схемата в Разград е нещо кардинално ново, нещо изключително нагло и арогантно. Досега от министерството на културата са знаели и проверявали за схеми с измами чрез билети, чрез възлагане на поръчки на фирми, които нищо не правят, но за първи път се случвало да се отклоняват парите от „Фонд работна заплата“.

Министър Тодоров поясни, че иска да се промени закона (Закон за закрила и развитие на културата – бел. ред.) в частта му за делегирания бюджет, защото сега той всеки месец е различен в зависимост от приходите на театъра. Само в началото на годината от министерството на културата задават прогнозен бюджет с повече приходи. Според Найден Тодоров при плаващ бюджет е невъзможно както дългосрочното планиране от страна на директора на културния институт, така и моментният контрол от страна на министерството на културата.

По отношение на Петко Писков, който по информация на прокуратурата е бил човекът, намиращ хората, с които са били сключвани договорите с директора на симфониетата в Разград и който после е събирал парите от тях, Найден Тодоров обясни, че не го познава и че той няма нищо общо с министерството на културата. Добави, че когато накрая се разбере къде са отивали парите, ще се разбере и кой е мозъкът зад схемата. Уточни и че ще настоява за още една промяна – сега директорите на културните институти са длъжни да представят пред министерството на културата щатното си разписание веднъж на половин година. Така обаче в министерството на културата трудно могат да контролират какво се случва в театрите. Ето защо Тодоров ще настоява и това да се промени в практиката им.

В заключение министърът на културата обобщи, че целият сектор е в ступор, защото парите при тях като цяло са малко. Той припомни, че миналата година и синдикати, и работодатели, и творци са протестирали на улицата за по-високи заплати, и сега, когато това в някаква степен е реалност, стават свидетели на подобни злоупотреби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст