Военната намеса на международната общност в близкоизточния конфликт би помогнала за разрешаването на ситуацията в региона. Това мнение изрази министър-председателят на Дания Мете Фредериксен.
„Не се вижда решение на това, което виждаме в Близкия изток, няма смисъл да позволяваме това да продължава“, каза тя пред агенция Ritzau. Според датския премиер, двудържавното решение на конфликта „ще бъде приложено, ако международната общност в даден момент обяви, че то трябва да бъде използвано със сила“. „Цената на продължаващия конфликт стана твърде висока за всички нас“, добавя Фредериксен.
В същото време
ръководителят на датското правителство отговори утвърдително на въпроса за възможността за „военна намеса“
в Близкия изток, без да уточнява как точно ще бъде осъществено това. „Международната общност се намеси в други конфликти и други войни, постигайки успех в прилагането на някои споразумения“, заключи Фредериксен.
Ситуацията в Близкия изток рязко се влоши след проникването на бойци от радикалното палестинско движение Хамас от ивицата Газа на израелска територия на 7 октомври 2023 г., придружено с убийства на жители на гранични селища и вземане на заложници. Израел обяви пълна блокада на ивицата Газа и започна удари по палестинския анклав и части от Ливан и Сирия.
Нов кръг на ескалация в региона се провежда в ливанско направление.
На 23 септември Израел започна военната операция „Стрелите на севера“ срещу формированията на шиитското движение Хизбула в Ливан, по време на която нанася масирани въздушни удари. върху военните цели на движението. Заявената цел е да се създадат безопасни условия в северните гранични райони на Израел, така че 80 000 разселени заселници да могат да се върнат там. Според телевизионния канал Al Hadath, през този период 1745 души са били убити и други 8767 са били ранени в резултат на израелските бомбардировки на южните райони на Ливан и въздушните нападения на столицата Бейрут.