На 4 октомври Калин Николов открива в Претория представителна изложба с български карикатури „Нашият общ свят – усмихнати послания от България“. Изложбата включва водещи творби и автори от златния фонд. Представените произведения са избрани от колекцията на Музея „Дом на хумора и сатирата“ в Габрово, България.
Сред авторите са Борис Димовски, Доньо Донев, Милко Диков, Димитър Томов, Георги Чаушов, Владо Маринов, Велин Андреев, Анри Кулев, Ириен Трендафилов, Ивайло Цветков, Румен Драгостинов, Иван Кутузов, Трайко Попов, Здравко Йончев, Илиян Савков, Христо Комарнитски, Милен Радев, Диляна Николова и други.
Авторите са утвърдили изкуството си в редица международни прояви, носители са на престижни национални и световни награди, били са почетни гости на форуми и фестиавли, членове на международни журита в жанра.
Сегашната изложба е инициатива на българското посолство в Претория, Република Южна Африка. В обръщението към зрителите се казва:
„Сред примерите за духовността на народа ни съществува едно явление, особено характерно за българите. Смехът, иронията, самоиронията, оптимизмът, проницателността на сякаш небрежната шега, умението мъката да се заобикаля чрез мъдър хумор!
Чувството за хумор е съществена част от националната ни психология, заложено е в нас генетично. Оптимистичният, жизнен дух е доказал своята сила чрез трудностите, през които е преминало българското общество. Изпълвал е народните умотворения, народните приказки, народните песни.
В България изкуството на карикатурата е на особена почит. Ежегодно се правят няколко национални изложби в столицата и различни градове, провеждат се множество пленери и конкурси. Което говори за интереса към жанра и казано шеговито: България е сред страните в света с най-много карикатуристи на глава от населението.
Защото и художниците и публиката у нас обичат това популярно изкуство. Още в средновековните манастири съгрешилите са рисувани в компанията на дяволи и себеподобни. Рисували са ги със съвременните им дрехи и вид, някои са се разпознавали и срамували.
Вече в ХХ век български карикатуристи са избирани за академици и член-кореспонденти на водещи научни институции, защото са онагледили историята на нацията както никой друг. Редица от тях са живеят и ще живеят в националната памет с музеи и юбилеи, албуми и каталози, на къщите им са поставени пометни плочи, на имената им са кръстени улици.“
Подборът и осъществяването на инициативата е възложено на художника Калин Николов, който ще открие изложбата в централната зала на Националната библиотека в Претория.
Съпътстващо ще бъдат показани мултипликационни филми от Велислав Казаков и Анри Кулев, както и Калин Николов допълнително ще запознае публиката със страници от историята на българската карикатура и с творчествата на Александър Божинов, Илия Бешков, Стоян Венев.
В творческата биография на Калин Николов е записано, че работи в областта на живописта, графиката, илюстрацията, карикатурата, оформлението на книги. Но също е бил и в редакциите на известни някога периодични издания – художник на вестниците „Антени“, „Вечерни новини“, „Репортер 7“, „La Stаda“, „О писменах“, списание „Усури“ и други.
В момента работи в Националната художествена галерия.