Бившият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че Украйна може да бъде приета в НАТО без окупираните си територии. При такъв случай гаранциите за сигурност, които ще й даде Алиансът, ще засягат само регионите, контролирани от Киев.
Столтенберг добави, че НАТО трябва да помогне за създаването на условия, при които Украйна да може да започне преговори за прекратяване на войната с Русия при приемливи условия.
Всичките тези възможности Столтенберг сподели в интервю за Financial Times. На въпрос какъв вариант за разрешаване на конфликта би предложил за Украйна, той първо спомена съветско-финландската война и припомни, че финландците в крайна сметка са се отказали от 10% от територията си, но в замяна на това са получили сигурна граница.
Столтенберг призна, че няма на 100% коректни исторически паралели, но припомни, че Съединените щати са предоставили гаранции за сигурност на Япония, които не включват обаче Курилските острови. Като друг пример той посочи и влизането на Западна Германия в НАТО. „Когато има воля, има начини да се намери решение. Но ние се нуждаем от ясно определение как да се прилага член 5 при условие, че Украйна контролира територията си до определена граница“, посочи Йенс Столтенберг.
Припомняме, че според Член 5 от Северноатлантическия договор атака срещу един член на НАТО се приема за атака срещу всички членове на алианса.
През септември 2022 г. украинският президент Володимир Зеленски подаде заявление за присъединяване на страната си към НАТО. Foreign Policy писа, че властите на САЩ и Германия искали да забавят поканата за Украйна в Алианса. През май 2024 г. германският канцлер Олаф Шолц призна, че Украйна няма да се присъедини към НАТО през следващите 30 години.