Графика: Европейски съвет
За утеха или не, се оказва, че България не е последна с парите по Механизма за възстановяване и устойчивост. След нас са шест страни, сред които е и най-силната икономика в Европа – Германия, а Швеция все още не е получила нито едно евро. Това показва преглед на изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост, заключенията от който са представени по време на заседание на министрите на икономиката и финансите на страните от ЕС (ЕКОФИН).
Към днешна дата общите средства изплатени към страните от Европейския съюз са 267 млрд. евро, което представлява над 41% от общата поета сума, помагайки на държавите членки да се справят с различни икономически предизвикателства.
Според данните, средствата изплатени на България по Механизма за възстановяване и устойчивост са в размер на 22,2% от цялото предвидено финансиране.
С по-малък дял на изплатените средства по Механизма за възстановяване и устойчивост са Кипър (21,5%), Германия (20,6%), Полша (19%), Люксембург (13,3%), Унгария (8,8%) и Швеция (все още не е получила никакви средства).
В началото на септември доклад на Европейската сметна палата установи, че делът на изплатеното финансиране за България е 22%, при средно за ЕС ниво от 37 процента.
По време на заседанието, съветът прие решения за изпълнение, с които одобри целенасочени изменения на плановете за възстановяване и устойчивост на Литва и Португалия. Според анализа на Комисията целевите промени, предложени от двете държави членки, не засягат уместността, ефективността и съгласуваността на техните планове за възстановяване и устойчивост.
Литва
Целевите изменения, внесени от Литва, се отнасят до инвестиции за зелен преход и ефективност на публичния сектор.
Модифицираният план продължава да има силен акцент върху зеления преход, като отделя 37,4% от наличните средства за мерки, които подкрепят целите, свързани с климата.
Сега планът е на стойност 3,849 млрд. евро, с 2,297 млрд. евро безвъзмездни средства по Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF) и 1,551 млрд. евро заеми от RRF.
Португалия
Целевите изменения, внесени от Португалия, се отнасят до инвестиции за зелен и цифров преход, както и до икономическа и социална устойчивост.
Планът разпределя 40,6% от средствата за подкрепа на целите в областта на климата, докато 21,1% от средствата ще бъдат използвани за подпомагане на цифровия преход на страната.
Планът сега е на стойност 22,215 млрд. евро, с 16,325 млрд. евро безвъзмездни средства по Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF) и 5,890 млрд. евро заеми от RRF.