Виетнам, известен със своята „бамбукова дипломация“, която включва маневриране между ключови световни играчи, включително САЩ, Китай и Русия, има нова придобивка. Тази седмица страната надгради отношенията си с Франция, първата държава от ЕС, постигнала най-високото ниво в дипломатическата йерархия на Ханой, до цялостно стратегическо партньорство.
В понеделник вечерта по време на официалното посещение на виетнамския президент и генерален секретар на Комунистическата партия на страната То Лам във Франция беше подписано споразумение за надграждане на отношенията между Виетнам и бившата му държава майка до ниво на всеобхватно стратегическо партньорство.
Това беше първото официално посещение на виетнамски лидер в Париж от 22 години насам.
Но най-вече ексклузивността на събитието беше подчертана от факта, че Франция беше единствената страна-членка на ЕС, която Ханой реши да удостои със статута на цялостен стратегически партньор. В чест на това ръководителят на Елисейския дворец Еманюел Макрон и То Лам издадоха съвместно изявление, в което декларираха своя „ангажимент за укрепване на двустранните връзки“ и обещаха „да поддържат обмен на високо ниво и взаимодействие по всички канали между френската администрация и Комунистическата партия, правителството, Националното събрание и местните власти във Виетнам“.
Лидерите също така се споразумяха за по-тясно сътрудничество между своите страни в области като космическото пространство, изкуствения интелект, технологиите, летищната транспортна инфраструктура и възобновяемата и водородна енергия.
В допълнение към традиционния икономически компонент в подобни случаи
Париж и Ханой обърнаха специално внимание на отбранителните аспекти на сътрудничеството.
И те решиха, че в близко бъдеще ще проведат двустранен диалог по въпроси на отбранителната стратегия и сътрудничество, ще обменят опит в областта на превенцията и контрола на престъпността, а също така ще си осигурят подкрепа на глобални и регионални форуми за сигурност. За Франция повишеното ниво на отношения с Виетнам, особено по отношение на отбранителните въпроси, се превърна в определена помощ при изпълнението на нейната индо-тихоокеанска стратегия. Този документ беше публикуван през 2019 година. Той има за цел да защити стратегическите интереси на Париж, включително на първо място свободата на корабоплаването в региона, където около 1.65 милиона граждани на републиката живеят във френските отвъдморски територии.
С подобна цел, между другото, Франция започна преговори с Филипините за споразумение за взаимен достъп, което ще позволи на войските на едната страна да провеждат учения на територията на другата.
Не без причина съвместното изявление на лидерите на Франция и Виетнам изрази ангажимента на двете страни
за „поддържане на мира, сигурността и стабилността“ в Южнокитайско море.
За Виетнам, междувременно, повишаването на статуса на отношенията с Франция беше нова стъпка към консолидиране на многовекторна външна политика на практика. Ханой отдавна следва политика на задълбочаване на отношенията с важни регионални и световни сили, без да се кара с никого и да поддържа неутралитет. Такава дипломация беше наречена „бамбукова“ от самите виетнамски власти, превръщайки се в метафорична препратка към силните корени и гъвкавите стъбла на това растение.
Напоследък Ханой стана забележимо по-активен в тази област. В продължение на много години всеобхватните стратегически партньори на страната бяха само три държави – Китай (от 2008 г.), Русия (от 2012 г.) и Индия (от 2016 г.).
Но преди около две години започна да се увеличава кръга от партньори на Виетнам,
които получават този най-висок статут по стандартите на дипломатическата йерархия. През декември 2022 г. Южна Корея стана новата държава с този статут, след което Виетнам вдигна летвата на отношенията със САЩ, а след това с Япония, Австралия и накрая с Франция.
Според съобщения в медиите, в близко бъдеще Ханой се готви да направи Индонезия и Сингапур свои всеобхватни партньори.
В същото време, повишавайки нивото на отношенията си със Съединените щати и техните съюзници,
Ханой успя да не развали отношенията с тези, които Вашингтон смята за свои основни геополитически съперници –
Китай, ключовият икономически партньор на Виетнам, и Русия, най-големият доставчик на оръжия и важен партньор в енергийния сектор.
Така три месеца след посещението на ръководителя на Белия дом Джо Байдън във Виетнам, китайският президент Си Дзинпин също посети Виетнам през декември 2023 година. А през май тази година Ханой, който въпреки натиска на САЩ не подкрепи антируските санкции, беше домакин на руския лидер Владимир Путин.
(по материали от чуждестранния печат)