Японски компании проявяват интерес към инвестиции в ИТ индустрията, ХВП и туризма

Министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов среща японска бизнес делегация

Министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов проведе среща с представители на японска бизнес делегация, която е на официална визита у нас, обявиха от икономическото ведомство. На нея стана ясно, че представителите на японските компании проявяват интерес за инвестиции в областта на филмопроизводството, IT индустрията, хранително-вкусовата промишленост и туризма. На срещата присъства и заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински.

„Посещението е доказателство за интереса на японския бизнес към България за увеличаване на инвестициите и към повишаване на двустранния стокообмен“, заяви министър Николов. Той определи визитата като ключова за задълбочаване на сътрудничеството между двете държави.

„Япония е наш важен партньор в региона на Източна Азия,

с когото вече 115 години България гради успешни дипломатически отношения, като през последните години отчитаме активно развитие на двустранния диалог“, отбеляза икономическият министър.

През миналата година двустранният стокообмен е в размер на 307.7 млн. щатски долара. Българският износ е отбелязал ръст от 18.8 процента, но вносът на японски стоки се е свил с 13.9 на сто, показват данните от икономическото министерство. Въпреки това търговското салдо остава отрицателно за България.

Пари алфа българия закона за счетоводството търговският баланс параходство брп продажби кредити луксозни имоти капитал Приста ойл холдинг смарт органик растеж залог печалби бюджет капитал застраховане проект

В състава на делегацията влизат японски фирми в областта на хранително-вкусовата промишленост, транспорта, строителството, киноиндустрията, туризма и други. Член на делегацията е и Калоян Махлянов , бившият сумист Котоошу, който има изключителен принос в японо-българските двустранни отношения.

Министър Петко Николов запозна представителите на японския бизнес с инвестиционния климат и търговския потенциал.

„Разчитаме на присъствието на компании от Япония и на инвестиции в българските индустриални паркове“,

отбеляза той. По време на срещата бяха обсъдени възможностите за активно развитие и разширяване на двустранните връзки в сектори като устойчиви иновации, дигитализация, технологии и други.

По данни на БНБ в края на миналата година общата сума на японските инвестиции в България е 108.6 млн. евро.

Министър Николов подчерта, че

редица български продукти биха могли да навлязат на японския пазар,

сред тях са хранителни продукти, вино, розово масло и други. В тази връзка той подчерта доброто сътрудничество между българското дружество „Ел Би Булгарикум“ ЕАД и японската „Мейджи“. „Дълбоко ценим дългогодишните отношения между двете компании, които наскоро отбелязаха 50 години от своето успешно партньорство“, посочи той.

В рамките на срещата

бе обсъдена още и възможността за директна самолетна линия България-Япония,

което ще бъде допълнителен стимул за активизиране на бизнес отношенията между двете държави.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Положителен знак ли е категоричната позиция на ГЕРБ-СДС, че Борисов трябва да бъде премиер на бъдещия коалиционен кабинет?

Подкаст