АДФИ откри 37 непроведени обществени поръчки на обща стойност над 28 млн. лв.

АДФИ

За периода между 1 юли и 30 септември финансовите инспектори на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) са приключили 146 финансови инспекции и проверки.

Проверени са общо 243 обществени поръчки на обща стойност 106 275 842 лв. и 516 договора на обща стойност 123 083 839 лева.

По време на инспекциите са

установени 220 нарушения и са съставени 180 акта за установяване на административни нарушения.

Най-често установяваните нарушения са на Закона за обществените поръчки, Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор, Закона за счетоводството, Закона за публичните финанси, както и на подзаконови нормативни актове.

Констатирани са 37 непроведени или неоснователно проведени обществени поръчки на обща стойност 28 209 482 лева.

Установените нецелево разходвани средства са в размер на 4 233 894 лв.,

от които по време на инспекциите са възстановени в бюджета 6282 лв., а за останалите, с оглед възстановяването им са предприети действия по реда на Закона за държавния финансов контрол. В хода на инспекциите са разкрити причинени вреди за 600 478 лв., като от тях са възстановени 6651 лева. Съставени са два акта за начет.

Контролните органи на АДФИ са констатирали пет броя „индикатори за измама“.

През проверения период с най-висок дял (64%) са финансовите инспекции в общини, следвани от други разпоредители с бюджет по държавния или общинския бюджет (21%), търговски дружества с държавно или общинско участие в капитала (11%), министерства (2%) и други обекти (2%).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст