Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че не е имал преки контакти с руския външен министър Сергей Лавров в кулоарите на 19-ата среща на върха на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия (АСЕАН). Но отбеляза, че той и ръководителят на руското външно министерство са присъствали на изказванията си и са се „изслушвали“.
„Що се отнася до министър Лавров, не, не сме говорили директно“, каза държавният секретар на пресконференция. „Но аз бях в залата, когато той говореше от името на Русия. Лавров беше в залата, когато говорех от името на Съединените щати. Така че мисля, че е безопасно да се каже, че се изслушахме“, добави Блинкен. Според държавния секретар, той „за съжаление не е чул нищо ново“ от Руската федерация по отношение на войната в Украйна.
Срещата на върха в Източна Азия се провежда ежегодно във връзка със срещите на АСЕАН.
През 2005-2010 г. бяха представени 16 държави. това са членовете на АСЕАН+3 (Индонезия, Малайзия, Сингапур, Тайланд, Филипините, Бруней, Виетнам, Лаос, Мианмар, Камбоджа плюс Китай, Република Корея и Япония) и Австралия , която се присъедини към тях, Индия и Нова Зеландия. От 2011 г. Русия и САЩ също участват в тези срещи на върха.










