Врътките на ликвидатора на „Полимери“ – Николай Банев, който успя да прецака държавата с милиони, не успяха да спасят от публични търгове имуществото му и в момента над 35 дка в Камен бряг се продават за… по-малко от милион лева.
Горчивият вкус от „плодовете“ на бандитската приватизация у нас, не може да бъде забравен десетилетия наред. Мине не мине време, остатъчни информации напомнящи заграбването и унищожаването на едни от най-добрите предприятия от българската индустрия, напомнят за подвизите на „героите“ на проваленият ни преход.
Такъв е случаят с
ликвидацията на бившия химически гигант „Полимери“,
осъществена под вещото ръководство на назначения от „червените барони“ милионер Николай Банев.
За пореден път едни от най-апетитните имоти на девненското дружеството “Полимери инвест” АД (в несъстоятелност) са изнесени на публична продан от синдика на предприятието Драгомир Григоров.
До 5 ноември той ще търси купувач за 35 261 квадратни метра в Камен бряг, община Каварна.
Основанието за продажба на това имущество, собственост на длъжника, е Определение № 260325 от 1 октомври тази година на съда по несъстоятелността.
Имотът е
обявен за продажба за смехотворните 806 760 лв.,
или за 22 лева и 80 стотинки за квадрат.
Както става ясно от публикуваната информация, той е ситуиран в урбанизирана територия с начин на трайно ползване ниско застрояване – до 10 метра. С други думи – терен, готов за пълномащабна инвестиция от рода на ваканционен комплекс.
Той е само част от придобивките, които Банев успя да прехвърли от поелия път към фалита девненски завод “Полимери“, който приватизира през 1998 година.
След като пое „управлението“ на фирмата, специализирана в производство на сода каустик, хлор и дихлоретан за износ, пишман приватизаторът успя да я съсипе до такава степен, че само обикновените работници си спомнят кога
чистата им печалба е била милион лева на месец,
което дори за днешните ни разбираня са си много пари.
До 2010 г. приватизаторът успя да закрие няколко производства, захвърли на улицата стотици работници и гарантира успешното затъване на „Полимери“ с многомилионни дългове.
Бивши дългогодишни работници на предприятието тогава разказваха, че в момента на приватизирането му, в складовете на предприятието е имало готова продукция за не по-малко от 20 млн. германски марки. А като прибавим и още толкоз милиони за резервни части… работата още тогава
си е плакала за икономическа полиция и прокуратура.
Но не би. Стъпвайки във владение, милионерът на бърза ръка успява първо да продаде готовата продукция, след това да разчисти резервните части, а накрая… да скатае в никому неизвестни банкови сметки всички тези пари.
В изпълнение на пъкления си план, през есента на 2011 г., при това – без разрешение на Общото събрание на “Полимери” АД – той прехвърля собствеността върху част от сградите, производствените инсталации и машините – на чисто новото дружество “Полимери инвест” АД, което е семейна собственост на Николай Банев и съпругата му Евгения.
Общата стойност на прехвърленото имущество е около 25 милиона лева, които за Банев явно за някакви мизерни трохи. И поради тази причина към новото дружество „отлитат“ още…
325 декара ниви, овощни градини и гори,
разположени в две изключително апетитни местности – Камен бряг (край Каварна) и около селата Баня и Емона недалеч от Иракли (между Свети Влас и Обзор. По тогавашни оценки един декар е струвал 59 752 лв., а общата стойност на прехвърлените земи е била 19.45 милиона лева. Днес реалната цена на въпросните декари е
тогавашните пари, умножени по 3-4 в най-лекия случай.
За да изглежда всичко като истинско, Евгения Банева започва да суче едни локуми, че целта на цалята операцията е в Девня да бъде изграден нов завод за сода каустик, чиято инвестиция от 100 млн. евро вече била осигурена. Година по-късно обаче балонът се пука с гръм и трясък, защото и децата разбраха, че “Полимери” загива, защото е източвано систематично и безмилостно.
Когато спецпрокуратурата погна семейство Баневи, от държавното обвинение съобщиха, че са им повдигнали обвинения за два вида престъпления, извършени през периода 2010-2011 г. – данъчни измами и пране на пари.
Наблюдаващият прокурор по делото Мария Дойчева тогава поясни, че
общият размер на присвоеното имущество е над 1.5 млн. лв.,
а щетите за държавата – над 500 000 лева.
Междувременно, дружеството, в което бяха прехвърлени имотите, също сдаде Богу дух.
С Решение № 166 от 2 март 2018 г. Варненският окръжен съд обяви „Полимери инвест“ АД в несъстоятелност, постанови обща възбрана на имуществото на компанията, отне правото на Банев да управлява и да се разпорежда с фирмените активи и назначи синдик.
Днес, 6 години по-късно, отговорът на въпроса „Продажбите ще удовлетворят ли кредиторите и каква част от дълговете на Баневи ще бъдат покрити?“ продължава да е с ужасно много неизвестни. За сметка на това обаче бизнесът с имотите на опустошената компания явно продължава да процъфтява.