Между януари и юли износът на стоки от България за Европейския съюз – най-големият търговски партньор на страната ни, намалява с 3.5 процента спрямо същия период на миналата година и е на стойност 31.98 млрд. лева. Данните са представени от Националния статистически институт.
Основни търговски партньори на България през седемте месеца са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.7 на сто от износа за държавите – членки на Евросъюза.
Българският износ за периода расте към Германия и към Франция –
двата стълба на европейската икономика. Към Германия, която е най-големият ни търговски пратньор в ЕС, сме изнесли със 7.6 процента повече стоки или за 7.56 млрд. лева. Във Франция сме продали стоки за 1.74 млрд. лева, което означава ръст от 0.7 на сто на годишна база.
Към Италия износът ни е намалял с 9.4 на сто, към Гърция – с 8.6 процента, а експортът към Румъния е с 5.6 процента по-нисък.
Числата показват още, че за седемте месеца България има положително търговско салдо с всички тези основни търговски партньори.
При износа най-голям ръст е отбелязан в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (+44.5%). Най-голям е спадът в сектор „Храни и живи животни“ (-18%).
Само през юли износът на стоки от България за ЕС обаче се е увеличил с 5.4 на сто спрямо юли година по-рано и е на стойност 5.05 млрд. лева.
Вносът на стоки в България от ЕС между януари и юли също намалява –
с 5 процента на годишна база, и е на стойност 32.36 млрд. лева (по цени CIF). Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Полша. Това означава, че 57.25 на сто он импорта идва от тези пет страни.
Според данните от статистиката, само при вноса от Румъния има повишение, а при всички останали основни търговски партньори импортът намалява. В стараната ни са влезли с 10.8 процента повече стоки от северната ни съседка или на обща стойност 3.99 млрд. лева.
Вносът от Италия намалява с 11.8 на сто, от Франция – с 10.3 процента, а от Германия – с 8.7 на сто. От Гърция у нас са влезли с 2.8 на сто по-малко стоки.
При вноса най-голямо има в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (+56.1%). Най-голям е спадът в сектор „Артикули, класифицирани главно според вида на материала“ (-12.6%).
През юли вносът на стоки на България от ЕС намалява с 1.4 на сто и е на стойност 4.68 млрд. лева.
Външнотърговското салдо (износ FOB – внос CIF) на България с ЕС
през периода януари – юли е отрицателно и е в размер на 381.2 млн. лева.