Турция с най-висок излишък по текущата си сметка от 5 години насам

Турция с най-висок излишък по текущата си сметка от 5 години насам

Турция е натрупала през август най-високия за последните пет години излишък по текущата си сметка благодарение на скока на туристи, помогнал за компенсирането на търговския недостиг. Най-широката оценка на търговските и инвестиционните потоци с външния свят е на плюс от 4.3 млрд. щ. долара (при очаквани от икономисти 4.2 млрд. долара) след ревизиран излишък от 778 млн. долара през юли, показват данни на Турската централна банка, публикувани на 11 октомври. Основен принос за положителния резултат има нетният излишък в сферата на услугите от 8.7 млрд. долара, неутрализирал стоковия дефицит от 2.9 млрд. долара.

Рязкото подобрение на данните за текущата сметка показва приноса на рестриктивната парична политика за намаляване на търсенето на чуждестранни стоки чрез по-високите кредитни разходи и ограничаването на кредитния ръст у дома. Вносът на злато, който преди беше основният виновник за дефицитите поради масовото му търсене от турците като инфлационна застраховка, също намалява през тази година.

Строгата монетарна политика засега оказва “ограничение” въздействие върху вноса на потребителски стоки, посочва икономистът Халук Бурумчекчи. И допълва, че “общото охлаждане на импорта се дължи най-вече на спада на вносните полуфабрикати и машини и съоръжения”.

През август турската лира е била сред най-губещите валути на развиващите се пазари, които следи агенция “Блумбърг”, заради глобалния пазарен смут и растящото търсене на щатски долари от местните жители – белег за крехкото доверие в турската парична единица, въпреки политиката за насърчаване на спестяванията в нея. В 13.21 ч българско време на 11 октомври обменният курс беше 34.2947 лири за един щ. долар.

Търсенето на чуждестранна валута се потвърждава от данните за валутните резерви на Турската централна банка, които през август са намалели с 2.5 млрд. щ. долара след три последователни месеца на увеличение на размера им. Парите от неизяснен произход (нетните грешки и пропуски) са редуцирани с 3.7 млрд. долара.

По оценка на Бурумчекчи, “за по-устойчив тренд на дефицита по текущата сметка, растежът, подгряван от вътрешното потребление, трябва да се компенсира и с фискални мерки за разходите в допълнение към паричните и към политиките за цялата финансова система.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Положителен знак ли е категоричната позиция на ГЕРБ-СДС, че Борисов трябва да бъде премиер на бъдещия коалиционен кабинет?

Подкаст