В момента, в който България изпълни и последния критерий – за ценова стабилност, държавата ще поиска и от Европейската комисия, и от Европейската централна банка да изготвят извънредни Конвергентни доклади, посветени на готовността ни да влезем в еврозоната.
Това обяви пред медии в Брюксел служебният премиер Димитър Главчев по повод членството на България в еврозоната.
Той поясни, че от изготвените през 2024 г. конвергентни доклади става ясно, че страната ни изпълнява три от четирите критерия за членство, а по-конкретно – за стабилност на публичните
финанси (бюджетно салдо и държавен дълг), за валутния курс и за дългосрочния лихвен процент.
По отношение на четвъртия критерий – за ценовата стабилност, Главчев изрази надежда той да бъде покрит до края на 2024 г., като уточни че според данните на НСИ от август има тенденция за забавяне на темпа на инфлация в страната.
Ето защо, когато бъде изпълнен и последният критерий, България ще поиска изготвянето на извънредни Конвергентни доклади, въз основа на които възможно най-скоро да бъде взето решение за определяне на дата за членството на България в еврозоната.
По отношение на акциите на МВР срещу купения и корпоративния вот премиерът Главчев беше категоричен, че от ведемството реагират на всеки сигнал в рамките на своите правомощия, съвместно с прокуратурата. Той подчерта, че тези действия ще продължат до приключване на изборния ден, тъй като служебният кабинет има ангажимент да гарантира честни и прозрачни избори.
Във връзка със задържаните български моряци в Йемен Главчев обясни, че всички български институции правят всичко по силите си за освобождаването на двамата заложници. Той обаче призна, че ситуацията е специфична и деликатна.
От пресцентъра на премиера припомнят, че министър-председателят Главчев е в Брюксел, където днес (16 октомври) участва в първата по рода си Среща на върха между Европейския съюз и Съвета за сътрудничество в Персийския залив.
Съветът за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив е регионална организация, която се състои от: Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Основните теми, които предстои да бъдат дискутирани на срещата, са свързани с решаването на общите ключови глобални предизвикателства, с икономическото сътрудничество, включително с търговия и инвестиции, енергетика, промени в климата.