Ваше Превъзходителство, г-н Анатол Чебук, като миг минаха тези четири години, в които бяхте посланик на Молдова в България. Но макар и кратки, те направиха впечатление. На 19 септември 2024 г. министър Иван Кондов Ви връчи най-високото отличие на Министерството на външните работи на България – „Златна лаврова клонка“, в знак на признание за изключителните ви заслуги в развитието и укрепването на двустранните отношения. Бихте ли споделили имаше ли момент през тези четири години, в който да сте имали чувството, че времето е спряло и ви дава възможност спокойно да му се насладите?
– Тези четири години от моята дейност минаха като една минута. Това беше труден период, белязан от пандемията от COVID-19 и войната в Украйна. Въпреки това диалогът между Република Молдова и Република България беше много динамичен и конструктивен.
Какви бяха резултатите от него?
– Един от тях беше силната подкрепа на България за европейската интеграция на Република Молдова. Ние бяхме подкрепени от вас и при управлението на енергийната криза, което допринесе за стабилността на Република Молдова в труден регионален и международен контекст.
Може ли да ни разкажете по-конкретно за онези действия от страна на България, които засвидетелстваха нашата подкрепа за Молдова и развитието й?
– През моя мандат бяха проведени множество срещи и консултации на високо ниво, но все пак ще откроя няколко.
На 13 октомври 2020 г. министър-председателят на България Бойко Борисов проведе телефонен разговор с министър-председателя на Република Молдова, в който бяха обсъдени аспекти на двустранното сътрудничество. Само седмица по-късно, на 20 октомври 2020 г., се проведоха двустранни политически консултации. На 28 януари 2021 г. Бойко Борисов проведе телефонен разговор с президента на Република Молдова Мая Санду, в който препотвърди подкрепата на България за европейската интеграция на Молдова и изрази готовност да сподели опита ви. Тази подкрепа беше потвърдена по време на срещата в Мюнхен на 19 февруари 2022 г. между президента на Република Молдова Майя Санду и българския премиер Кирил Петков.
Тази подкрепа беше потвърдена по време на срещата в Мюнхен на 19 февруари 2022 г. между президента на Република Молдова Майя Санду и българския премиер Кирил Петков.
На 8 март 2022 г. вашият министър на външните работи Теодора Генчовска бе на официално посещение в Република Молдова. Само няколко дни след това посещение, на 10 март 2022 г., премиерът Кирил Петков проведе телефонен разговор с президента Майя Санду относно регионалната сигурност и подкрепата на европейските партньори за Молдова в контекста на войната в Украйна.
Какво наложи тази интензивност на контактите между молдовския президент и българския премиер?
– Тема на разговора бе европейският път на Молдова, потокът на бежанци от Украйна и необходимостта Молдова и България да засилят сътрудничеството си, за да може по-добре да управляват тази хуманитарна криза.
Освен в телефонни разговори темата за войната в Украйна беше ли обсъждана и на двустранни срещи?
– Да, няколко месеца по-късно – на 25 май 2022 г. по време на Световния икономически форум в Давос се проведе среща между премиера на Република Молдова Наталия Гаврилица и премиера Кирил Петков. На тази среща те обсъдиха предизвикателствата, породени от войната в Украйна, както и енергийните теми и борбата за укрепване на правовата държава.
Може ли да се каже, че темата за войната в Украйна измести всички останали теми?
– Темата за войната в Украйна беше обсъдена заедно с други ключови теми, насочени към европейската интеграция и развитието на двустранния диалог. Европейският път на Молдова беше водеща тема на дневен ред – на 6 юни 2022 г. премиерът Кирил Петков проведе видеоразговор с президента Майя Санду, в който препотвърди подкрепата си за него и поздрави държавния ни глава за твърдия ангажимент да поведе Молдова по пътя на реформите, необходими за европейската интеграция.
След това на 19 ноември 2022 г. отново въпросите, свързани с процеса на присъединяване на Република Молдова към ЕС, бяха тема на разговор между министъра ви на външните работи Николай Милков и неговия колега – вицепремиерът и министър на външните работи и европейската интеграция на Република Молдова Нику Попеску. През март 2023 г. българският заместник-министър на външните работи Велислава Петрова посети Кишинев, присъединявайки се към група жени официални лица от ЕС и Лихтенщайн, за да изрази подкрепа за европейската интеграция на Молдова.
Засилване на взаимодействията, свързани с присъединяването на Република Молдова към ЕС, бяха тема на разговор на министър-председателя на Република България г-н Николай Денков с президента на Република Молдова г-жа Мая Санду в Атина на 22 август 2023 г..
Освен на ниво министри получихте ли специална подкрепа и от другите институции в България?
– Разбира се – българският държавен глава подкрепи европейския път на Молдова. Президентът Румен Радев участва на срещата на Европейската политическа общност, организирана в Кишинев на 1 юни 2023 г., на която проведе среща с министър-председателя Дорин Речан и обсъди перспективите за европейската интеграция на Молдова. На нея бе дискутирано и регионалното ни сътрудничество.
Като говорим за регионалното сътрудничество между двете държави, нека да върнем малко времето назад. И през 2022 г. президентът Радев е бил на официално посещение в Молдова. Какви теми се обсъждаха тогава?
– Това беше друг значим момент в молдовско-българските отношения – официалната визита на президента Румен Радев в Молдова в периода 27 – 28 октомври 2022 година. По време на това посещение беше подписано споразумението за сътрудничество между компаниите „Енергоком“ от Молдова и „Булгартрансгаз“ от България, което позволи на молдовския оператор достъп до българската газопреносна мрежа. Това сътрудничество подчерта ангажимента на двете държави за укрепване на партньорствата в областта на енергетиката.
Реорганизацията на Университета в Тараклия (неговото трансформиране във филиал на Русенския университет) също бе тема, която се радваше на медиен интерес. Може ли да ни разкажете как тя присъстваше в дипломатическите ви разговори?
– Тя бе приоритетна за нас и през 2023 г., и през 2024 година. Но първо на 25 май 2022 г. на Световния икономически форум в Давос премиерът Кирил Петков изрази подкрепата на България за развитието на Държавния университет „Григоре Цамблак“ в Тараклия, смятан за важен символ на приятелството между двете държави. После той бе предмет на разговор между министър-председателя на Република България г-н Николай Денков и президента на Република Молдова г-жа Мая Санду по време на среща в Атина на 22 август 2023 година. Тогава, разбира се, бяха засегнати и други две важни теми – енергийната сигурност и европейският курс на Молдова.
Няколко месеца по-късно – на 4 ноември 2023 г. напредъкът по договореностите от Атина беше предмет на телефонен разговор между молдовския президент Мая Санду и премиера Николай Денков.
Като споменавате този телефонен разговор, не може да не припомним, че в последния ден на октомври и в първия ден на ноември 2023 г. вицепрезидентът на България Илияна Йотова бе на официално посещение в Молдова и вероятно нейната визита също е повлияла на по-интензивните ни връзки?
– Да. Фокус на нейното посещение тогава бе насърчаването на културните ценности на българските малцинства в Република Молдова. Вицепрезидентът Йотова проведе срещи на тази тема и с президента на Република Молдова – Майя Санду, с министър-председателя Дорин Речан, с председателя на парламента Игор Гросу и с депутатите от парламентарната група за приятелство с България.
За важността, която двете държави придават на двустранното сътрудничество и идентифицирането на най-добрите решения за своите граждани, ни говори интензивността на двустранните срещи, като срещите в Ню Йорк от 19.09.2023 между Президента Румен Радев и Президента на Република Молдова, Майя Санду, както и срещата на Вицепремиера, министър на външните работи и европейската интеграция Нику Попеску с Вицепремиера, министър на външните работи Мария Габриел, разговорите в Давос на 18 януари 2024 г. между министър-председателите на Република България и Република Молдова Николай Денков и Дорин Речан, срещата на Президента на Република България Румен Радев с министър-председателя на Република Молдова Дорин Речан на 1 март 2024 г. както и най-скорошната среща между министрите на външните работи Иван Кондов и Михаил Попшой на 22 септември 2024 година.
Кои молдовски министри са били на посещения в България в периода на Вашия мандат?
– Интензивен диалог беше осигурен и на ниво министерства, като например посещението в България на Министъра на отбраната на Република Молдова (17.11.2022), срещата на Министъра на труда и социалната защита на Република Молдова с Министъра на труда и социалната политика на Република България (14.06.2023), участието на Министъра на енергетиката Виктор Парликов, в качеството си на гост, на тристранната среща на ниво премиери (България, Гърция, Румъния) в Евксиноград (09.10.2023), посещението в България на Вицепремиера, министър на земеделието и хранителната индустрия на Република Молдова Владимир Болея (28.03.2024), участието на г-н Йон Йордаки, Заместник генерален директор на Агенцията за инвестиции на Република Молдова на 68-ата сесия на Комисията за Европа на Световната организация по туризъм (01 юни 2023), посещението в Република България на г-н Виктор Парликов, Министър на енергетиката на Република Молдова (27 юни 2024).
Към статистиката бих могъл да добавя и много взаимни посещения на Дипломатическия институт от България и Дипломатическия институт от Молдова.
Какви са впечатленията ви от бизнес отношенията между България и Молдова?
– По време на мандата ми бяха организирани два молдовско-български бизнес форума. Първият – през 2020 г. – се проведе в онлайн формат заради пандемията. Вторият – на 27 март 2024 г. се състоя в Кишинев. Радостен съм, че тези форуми допринесоха за възстановяването на икономическия диалог между двете държави.
В периода 26-27 март 2024 г. се проведе и 9-тата Молдовско-българска комисия за икономическо сътрудничество, на която бяха подписани важни споразумения. Сред тях бе и споменатото вече от вас междуправителствено споразумение за преобразуването на Университета в Тараклия във филиал на Русенския университет.
По време на вашия 4-годишен мандат „БАНКЕРЪ“ отрази тържеството по случай 30-години от установяването на дипломатическите отношения между Република Молдова и България? Тогава организирахте фотоизложба. Кои други културни събития ще си спомняте с положителни емоции?
– На 20 октомври 2022 г. по БНР беше пуснато предаване на румънски език, а на 23 септември 2023 г. официално беше открит „Кътът на Република Молдова“ в „Градината на света“ в Пазарджик. Със сигурност няма да забравя участието на Република Молдова в Международния панаир в Пловдив на 14 септември 2023 г., обзавеждането на автобусна спирка в София с изображение на замъка Мими и стартирането на културния проект „Дипломация на изкуствата – мост между народите“ на гарата в град Септември. Хронологически културният проект на гарата бе преди предаването по БНР – още на 21 януари 2022 година.
Отделно искам да акцентирам, че през 4-годишния ми мандат в България гостуваха редица артистични формации от Молдова. Те участваха в международни фестивали като „Музите“ в Созопол и в Международния фолклорен фестивал във Велико Търново.
От друга страна за популяризиране на културното наследство ежегодно организирахме конкурси и работилници за изработване на мартеници. През 2024 г. празникът на мартеницата беше реализиран под патронажа на г-жа Мария Габриел, вицепремиер и министър на външните работи на Република България.
Тук е мястото да благодаря на почетния консул на Молдова в Пловдив – Веселин Чипев и почетния консул на Молдова в Бургас – Женя Атанасова, без чиято помощ нямаше да бъдат развити по такъв добър начин икономическите и културните ни инициативи. Те правят много за популяризирането на двустранните ни отношения и без тях 4-годишният ми мандат би изглеждал по различен начин.