Златото поскъпна над 2700 щ. долара за тройунция за първи път в историята заради ескалиращия конфликт в Близкия изток и оспорваната надпревара за изборите на президент в Съединените щати, които подтикват инвеститорите да търсят спасително убежище за активите си. Златните котировки се изкачиха до 2711.99 щ. долара за тройунция на 18 октомври, надхвърляйки максималната си стойност от предишната борсова сесия.
Пазарните играчи са насочили вниманието си към усложняващата се с всеки изминал ден геополитическа обстановка след като Израел уби лидера на Хамас – Яхия Синуар – архитектът на атаката на палестинската групировка срещу Южен Израел, предизвикала избухването на продължаващата вече повече от година война в Газа. Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че страната му ще продължи битката докато не освободи всичките заложници, пленени от Хамас през минала година, въпреки призивите на американския президент Джо Байдън за прекратяване на войната.
Инвеститорите преоформят портфейлите си и преди президентския вот в Съединените щати на 5 ноември. Пазарни анализатори коментират, че резултатите от традиционните сондажи на обществените нагласи за двамата кандидати са в рамките на статистическата грешка и все още се различават съществено от залозите на децентрализираните платформи, въпреки наближаването на изборите. И застраховката срещу Тръмп – дълги позиции в злато – може да продължи да доминира търговията заради неясния изход от президентската надпревара и геополитическата несигурност.
Слабо влияние върху златните котировки оказва и лекото понижение от 0.1% на доларовия индекс на агенция “Блумбърг”, прекратило четиридневния подем на зелените пари. По-евтиният долар прави скъпоценния метал по-изгоден за покупки от мнозинството търговци, защото се оценява в долари. За някои валутни експерти доларовият възход изглежда изтощен от техническа гледна точка и могат да се очакват известни низходящи корекции в близък план.
Златото е поскъпнало с около 2% от началото на седмицата заради надмощието на статуса му на спасително убежище над другите макроикономически фактори, които по правило работят против жълтия метал. Особено след публикуваните на 17 октомври по-силни данни за американското стопанство, които намаляват вероятността от по-сериозни лихвени редукции на Федералния резерв. Продажбите на дребно в Съединените щати са се увеличили по-съществено от прогнозите на икономистите, а новите молби за обезщетение при безработица са намалели неочаквано, което потвърждава мнението, че щатското стопанство е далеч от рецесия. Както е известно, по-високите лихвени проценти “са противник” на златото, което не носи лихвен доход.
Жълтият метал е поскъпнал с над 30% от началото на годината и е сред суровините с най-високи финансови постижения за 2024-а. Една от причините за успеха му е пазарният оптимизъм за предстоящия низходящ лихвен цикъл от двете страни на Атлантика. Значителните покупки на централните банки също са дългогодишен стълб на подкрепа на златните котировки. Западните инвеститори също помогнаха за повишението на цените на златото след като през първото полугодие на 2024-а стояха по-настрана от златния пазар заради скока на търсенето в Азия.
За мнозинството експерти от бранша жълтият метал ще продължи да поскъпва. Търговци и представители на рафинерии и на мини за злато, взели участие в годишната конференция на Лондонската асоциация на пазара на благородни метали в Маями от 13 до 15 октомври, смятат, че златните котировки ще се изкачат до 2917 щ. долара за тройунция до края на октомври 2025-а, според усреднените прогнози на делегатите.
Среброто, платината и паладият също посъпнаха, като сребърните котировки се изкачиха над 32 щ. долара за тройунция.