Слънцето представя впечатляващо шоу за жителите на земята през последните няколко години, а сега учените потвърдиха, че то е навлязло в най-активния си период за последните 11 години, като ни очакват още събития.
Досега големи изригвания на слънчеви частици предизвикаха лилави и червени сияния, видими чак на юг до Индия и Бахамите, но също така прекъснаха работата на по-малки сателити в космоса и нарушиха GPS сигналите.
През следващата година или две, NASA, Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) заявиха, че можем да очакваме още по-широко разпространени северни сияния и потенциално повече технологични проблеми. Причината е, че слънцето е навлязло в ключов период, известен като слънчев максимум — пикът на активността в 11-годишния слънчев цикъл.
Активността на слънцето не е равномерна. На всеки 11 години слънцето преминава през „преобличане“, при което магнитните му полюси се разменят. Докато вътрешното магнитно динамо на слънцето се пренарежда, нивото на активност на повърхността също се променя. По време на слънчевия максимум, слънцето изхвърля повече големи облаци частици, наречени коронални масови изхвърляния.
В момента слънцето се намира в своя 25-ти слънчев цикъл откакто започна редовното водене на записи през 1755 година. Учените наблюдаваха началото на цикъла през декември 2021 г., но забелязаха, че активността започна да се увеличава в началото на 2023 г.
Един от методите за проследяване на активността на слънцето е чрез наблюдение на тъмните петна на повърхността му, наречени слънчеви петна. Това са временни области, където магнитното поле е особено силно. Магнитните линии около тези области често се оплитат и кръстосват, понякога причинявайки внезапни експлозии на енергия на повърхността.
Докато слънцето преминава през този естествен цикъл на нарастване и спад на активността през тези 11 години, броят на слънчевите петна също се увеличава и намалява. Повече слънчеви петна предизвикват по-висока активност.
Слънцето около две години е в максималната си фаза и броят на слънчевите петна ще остане леко повишен още година или две. Но дори след като максималната фаза премине, големите бури все още са вероятни.
Всъщност някои от най-големите слънчеви бури, ударили Земята, като бурята през май 1921 г., която предизвикала масови сияния и повредила телеграфни системи в Ню Йорк, са се случили, когато слънцето излизало от слънчевия максимум. Причината е, че слънчевите петна в тази фаза на спад могат да бъдат магнитно по-силни.
Въпреки че сегашният цикъл е малко под средния на брой слънчеви петна, активността все пак е впечатляваща. Учените прогнозират, че в следващите години ще има още много интересни явления, включително потенциални технологични предизвикателства.
Четете още: Земята се сдобива с нова Луна