Основният приход за периода януари-септември, който оказва най-голямо влияние върху финансовия резултат на „Градус“ АД – Стара Загора, са паричните постъпления от лихви по предоставени заеми на дъщерните дружества – общо 1.01 млн. лева. Салдото по по тези кредити в края на септември възлизат на 36.15 млн. лева, като те са текущи, отбелязват от компанията майка. Целта на заемите е подпомагане развитието на съществуващи и нови бизнес линии, както и за финансиране на оперативната им дейност, отбелязват от „Градус“. Дружеството има и приходи от услуги – наем.
Основният предмет на дейност на фирмите в групата на “Градус” е концентриран в сектора „Птицевъдство“, с изключение на дружества, чийто предмет на дейност е „производство на комбинирани фуражи и търговия“.
„Градус“ като дружество от холдингов тип не извършва самостоятелна търговска дейност. То е насочило своята дейност в управлението на дъщерните предприятия и разпределяне на финансите между тях.

Общите приходи на компанията възлизат на 1.03 млн. лева, като числата показват спад от 83%
на годишна база. Преди година приходите бяха 5.91 млн. лева. Причината за този срив е, че тази година няма разпределение на дивиденти от дъщерните дружества от групата.
Общо разходите за дейността на фирмата пък се запазват почти без промяна –
общо 867 хил. лева при 820 хил. лева преди година. През отчетния период с най-висок дял на разходите са тези за възнаграждения – 632 хил. лева.
За деветте месеца „Градус“ сви печалбата си до 143 хил. лева
при печалба в размер на 5.09 млн. лева преди година. Резултатите във финансовия отчет на дружеството са пряко зависими от дейността на дъщерните дружества.
В края на юли
мениджърският съвет обяви мащабна инвестиционна програма във всички сегменти, в които компанията оперира.

Целите са за осъвременяване на оборудването в месодобива, актуализация и закупуване на нови системи за управление на фермите и тяхното централизиране, повишаване енергийната ефективност на сградния фонд, оптимизационни решения за намаляване разходи за отопление и охлаждане и газификация на всички бази. Процедурите по бюджетиране и преговори с доставчици на оборудване са в различни фази, отбелязват от фирмата. Общата стойност се очаква да надхвърли 29 млн. лева. Заедно с обичайния размер на поддържащи инвестиции на Групата това представлява минимален тригодишен инвестиционен бюджет в размер на 30-50 млн. лева.
С оглед динамиката на лихвените равнища в световен мащаб и реализираната през 2022 г. загуба от презапасяване със зърна, с пренесен ефект и през 2023-а, мениджърският съвет на „Градус“ АД отправя препоръка финансирането на предвидените инвестиции да бъде реализирано поетапно и със собствени средства.
Счита се за целесъобразно да не бъде разпределян междинен дивидент през 2024-а,
както и да не се разпределят дивиденти към акционерите до завършване реализирането на представената инвестиционна програма или поне до завършването на финансовата 2026 година.
Предложението ще подкрепи бъдещото стабилизиране и ефективност на производствените процеси в групата и ще рефлектира положително в дългосрочните перспективи на Градус АД и ползите за акционерите, обясняват от компанията.
Акционери в края на септември са Иван Ангелов Ангелов и Ангел Иванов Ангелов – всеки с по дял от 20.68% от капитала. Лука Ангелов Ангелов държи най-голям пакет акции – 40.77% от книжата с право на глас. Фирми притежават 13.74%, а индивидуални акционери са собственици на 1.71% от капитала.

„Градус“ АД е една от публичните компании с активна програма за изкупуване на собствени акции. Към края на август общият брой на притежаваните от дружеството собствени акции е 5 899 065 броя или 2.42% от правата на глас на компанията.
В момента книжата на “Градус” АД се търгуват на “Българска фондова барса” при цена от 1.38 лева за акция, като има лек спад от началото на тази година. Това оценява компания на над 336 млн. лева пазарна капитализация.