Във “Вашингтон таймс” намесиха корупцията в България с предизборната кампания на Тръмп и Харис

корупцията

“Вашингтон таймс” публикува мнение на Грешъм Барет – специален съветник и началник на кабинета на изпълнителния директор на Световната продоволствена програма. Четири мандата той е конгресмен от 3-ти окръг на Южна Каролина.

Текстът му е озаглавен “Нека насърчаваме върховенството на закона, за да направим Америка отново силна” с подзаглавие “Политическите лидери трябва да изчистят корупцията в Източна Европа”. Тук публикуваме целия му коментар.

Остават по-малко от две седмици до най-важните избори в живота ни. Американският народ иска да чуе нещо повече от бившия президент Доналд Тръмп и от вицепрезидента Камала Харис за това какви политическите решения ще вземат за възстановяването на нашата икономика и за нашата сигурност.

В ключовия за изборите щат Пенсилвания Доналд Тръмп обяви, че компаниите, които не произвеждат продуктите си в Америка, ще бъдат принудени да плащат доста солена тарифа. Той изложи своята визия за борба с държавите, които не играят по правилата.

След като се противопоставяме на чужди държави, които ни мамят, трябва да изкореним и корупцията в чужбина, ако искаме да привлечем повече преки чуждестранни инвестиции и да създадем десетки хиляди американски работни места.

Като специален съветник и началник на кабинета на изпълнителния директор на Световната продоволствена програма, станах пряк свидетел на пагубното въздействие на корупцията в няколко чужди държави.

Години наред Индексът за възприятие на корупцията на Transparency International сочи България като най-корумпираната страна в Европа и докато бях в Конгреса, тя винаги е била в полезрението ми. През последните години България се съгласи да купи произведените в САЩ изтребители F-16 на стойност 1.3 милиарда долара, като така подпомогна хиляди добре платени работни места в производството в бившия ми Конгресен окръг и в родния ми щат.

Справянето с корупцията и насърчаването на върховенството на закона също е изключително важно, когато става въпрос за изхранването на милиони хора. Европейската служба за борба с измамите разследва злоупотреба с хранителни помощи, свързана с “изчезването” на близо 30 милиона долара от Европейската програма за продоволствена помощ, предназначена за изхранване на нуждаещите се в Румъния. Според разследващи журналисти измамата води до мажоритарните акционери в Първа инвестиционна банка в България.

Като бивш конгресмен, който е бил член на комисиите по финансови услуги и външни работи, знам, че върховенството на закона и силната финансова система вървят ръка за ръка. Специалната група за финансови действия, която работи срещу финансирането на тероризма и прането на пари, добави България към своя „сив списък“ в края на 2023 г., което означава, че банковият сектор в страната подлежи на сериозен контрол и това затруднява правенето на бизнес.

Друг водещ пример за дълбоко вкоренената корупция в България е Investbank, която е подложена на международно наблюдение. В момента се води спор за собствеността на банката в резултат на това, че инвеститор от Близкия изток подаде жалба в съда, че инвестицията му в нея е била открадната. Докато проблемът бъде изяснен, ще останат и въпросите за състоянието на финансовата система в България. Според разследващите журналисти от Центъра за изследване на копрупцията и организираната престъпност Investbank е обвинена в изпирането на стотици милиони долари от името на венецуелския лидер Николас Мадуро.

В своя секретен доклад бившият посланик на САЩ в България Джон Байърли описа Investbank като „гнила ябълка“ в банковата система, отбелязвайки, че нейните бизнес практики „многократно се цитират като съмнителни или сенчести, насочващи финансови трансфери на известни престъпници в схеми за пране на пари“.

Това, което трябва да се направи, е чуждестранните финансови институции, които участват в подобни действия, да бъдат държани отговорни от правителството на САЩ и международната общност.

Както обяви наскоро напусналият България наш посланик на почти всяка една среща с български официални лица, той повдигал въпроса за върховенството на закона и непрекъснато търсил съюзници на всички нива на управление.

През 2023 г. Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите беше принудена да санкционира петима настоящи и бивши български държавни служители за корупция в енергийния и финансовия сектор. Тогава от американското правителство предупредиха, че „корупцията ограбва българския народ със стотици милиони долари и възпрепятства инвестициите и икономическия растеж“.

Бившият държавен секретар Майк Помпео обяви, че „България има потенциала да се превърне в европейски енергиен център“.

Реалността е, че ако искаме да се противопоставим на руската агресия и да укрепим нашите връзки в НАТО, трябва да гарантираме, че парламентарните избори в България през октомври ще променят играта в борбата срещу корупцията.

Нашите политически лидери трябва да предприемат силни и решителни действия за изчистване на корупцията в страните от Източна Европа и да насърчат върховенството на закона. Тъй като парламентарните избори в България са насрочени за 27 октомври, сега е моментът правителството на САЩ да настоява за реални реформи. “Трябва да го направим, ако наистина искаме да направим страната ни отново велика”, завършва коментара си Грешъм Барет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст