Продажбите на продукция и стоки на „Българска роза“ АД – Карлово към края на септември са в размер на 3.7 млн. лв., в т.ч. 1.23 млн. лв. от износ на продукция, което формира 33.44% от общите приходи на фирмата. Спрямо същия период на миналата година паричните постъпления са нараснали. Тогава продажбите на продукция и стоки са били на стойност 2.97 млн. лв., като 1.10 млн. лв. са били от износ (36.94% от общите приходи).
Основните приходи на фирмата са от производство и търговия с етерични масла и други натурални продукти. Това показват данните от междинния отчет за третото тримесечие на фирмата.
Финансовият резултат по актуализиран бизнес план от началото на годината до края на септември е печалба в размер на 353 хил. лева. Числата показват намаление със 125 хил. лв. спрямо планирания, което се дължи главно на намаление на реализираните приходи от продажби през отчетното деветмесечие спрямо планираните с 675 хил. лева.
„Българска роза“ отчита продажби за септември в размер на 454 хил. лв. и с натрупване от началото на годината общо 3.81 млн. лева. А неокончателния финансов резултат за деветия месец е печалба от 44 хил. лв. и за деветмесечието 3.81 млн. лева.
Мениджърите на „Българска роза“ обявява прогнози за продажбите през октомври в размер на 495 хил. лв. и с натрупване от началото на годината 4.31 млн. лева.
Рискове
От компанията посочват военните конфликти между Украйна и Русия, и тези в Близкия изток, като основни източници на геополитически риск, в резултат на което е възможно да настъпят сътресения в световната търговия. Икономическите последици от тях се изразяват в сериозни ценови ефекти върху глобалната икономика, съществен ръст на инфлацията, потенциални затруднения при доставка на суровини и материали, от една страна, а от друга – това води до затруднения в износа на готовата продукция, и като цяло – спад на икономическия растеж, и несигурна международна среда. Мащабът на последиците ще зависи от развитието на тези конфликти.
Дейността на „Българска роза“ е изложена на валутен риск, тъй като голяма част от продукцията на дружеството се изнася в чужбина. Колебанията във валутния курс се отразяват, макар и слабо, тъй като дружеството извършва по-голяма част от своите разплащания (покупки и продажби) в лева или евро.
Като се вземе предвид предмета на дейност на „Българска роза“, то отрасловият риск, от една страна, е свързан с развитието на козметичната индустрия и от друга – наличието на суровини и материали за производството на натурално-ароматични продукти. Наличието на суровини и техните цени са в пряка зависимост от конкретните природно-климатични условия по време на кампания
Отрасловият риск характерен за козметичната индустрия се поражда от влиянието на научните постижения по отношение на активни съставки, отговарящи на все по-високите изисквания на потребителите, регулаторни промени, новите технологии, уменията на мениджмънта, силната конкуренция на вътрешни и външни пазари.
Прогнози
Прогнозите на мениджърския екип на „Българска роза“ до края на тази финансова година са за увеличение в общите приходи от продажби спрямо миналата година в резултат на увеличение на продажбите на козметика главно на вътрешен пазар. Очакванията са нетните приходи от продажби като цяло да достигнат 1.71 млн. лв. за четвърто тримесечие и с натрупване от началото на годината в размер на 5.52 млн. лева.
Основен акционер на дружеството е “Стара планина холд” АД
с дял от 49.99%, а “Гарант-5” ООД държи 32.94% от книжата с право на глас. Останалите книжа са собственост на по-малки инвеститори.
„Българска роза“ АД е публично дружество с над 1600 акционери. Акциите му се търгуват на „Българсата фондова борса“, като в момента са на цена от 1.59 лева за един брой.