ОПЕК+ отложи с един месец увеличението на добива на суров петрол през декември – второ поредно отлагане на плановете на членовете на картела да съживят предлагането в условията на спад на котировките на горивото заради неустойчивата икономически перспектива. Ръководената от Саудитска Арабия и Русия група възнамеряваше да започне поредица от месечни повишения на производството като вкара допълнително 180 хил. барела черно злато на ден през декември. Намеренията й обаче са се променили и последното решение на организацията е да продължи рестрикциите до края на 2024-а, според официално съобщение, публикувано на 3 ноември на интернет-страницата на ОПЕК.
ОПЕК+, която е съставена от държавите износителки на петрол от ОПЕК плюс Русия и още няколко партньори, вече отложи един път възстановяването на квотите на по-високи равнища от октомври заради намалялото потребление на Китай и нарастващите доставки от Съединените щати, които натиснаха надолу цените. През последните четири месеца фючърсните котировки на горивото сорт “Брент” са загубили 17% от пазарната си оценка и се търгуват в близост до 73 щ. долара за барел – прекалено ниска кота за Рияд и за много други страни от ОПЕК+ за покриване на правителствените разходи.
По оценка на анализатори, този път пазарните условия са победили и са доказали, че групата не може да игнорира макроикономическата реалност, основно в Китай и Европа, където се очаква по-слаб ръст на потреблението на черно злато. И по-нататъшни отлагания на качването на квотите за добив няма да окажат особен ефект върху цените. Глобалните пазари се очертава да останат затлачени от неизползвани количества гориво и през идната година дори ОПЕК+ да се въздържа от увеличение на производството, посочва Международната агенция по енергетика. А “Ситигруп” и “Джей Пи Моргън Чейз” очакват котировките да слязат в диапазона 60-70 долара за барел сорт “Брент” през 2025-а.
Пазарите на черно злато до голяма степен се абстрахираха от избухналия преди повече от година конфликт в Близкия изток, включително и от последния ответен удар на Израел срещу Иран, като търговците добиват все поголяма увереност, че петролните доставки от региона ще останат незасегнати. Това определено е финансова заплаха за Рияд, който се нуждае от равнища близки до 100 долара за барел, по сметки на МВФ, за да покрие разходите за амбициозните икономически планове на престолонаследника принц Мохамед бин Салман. Петролният партньор на Саудитска Арбия – Русия, също има нужда от повече пари, за да финансира войната си срещу Украйна.
За Амрита Сен – директор на звеното за анализи в консултантската фирма Energy Aspects – пазарните играчи не са коректни в оценките си, че ОПЕК+ иска да наводни пазара, за да възстанови пазарния си дял, защото по-скоро най-важната цел на групата е да държи под контрол петролните резерви.