Цените на европейския природен газ продължиха да се повишават на 5 ноември след скока си в началото на седмицата след като търговците насочиха вниманието си към късната за сезона тропическа буря “Рафаел”, застрашаваща производството на горивото в Съединените щати. Базовите фючърсни контракти TTF поскъпнаха с 1.5% (до над 41 евро за мегаватчас) в сутрешната европейска търговия след почти 3-процентния си ръст на 4 ноември след като “роденият” на Карибите “Рафаел” се насочи към Мексиканския залив. И макар че може да се укроти при доближаването до Луизиана в следващите дни и да пощади газовите експортни съоръжения на щата, той вече наложи евакуация от някои петролни и газови платформи в областта.
Американската буря идва в допълнение на скока на газовото потребление в Европа, при това в условията на очакван по-нисък принос на възобновяемите енергийни източници през тази седмица. Генерираната енергия на вятърните централи в Германия вероятно ще падне на дъното, показва моделът на агенция “Блумбърг”, като сериозен срив има и във Великобритания.
Основната причина е ниската скорост на вятъра. Прогнозите на експертите са, че производството на енергия от вятъра ще остане под 10 гигавата в Северозападна Европа поне до 12 ноември, като значително подобрение не се очаква чак до 18 ноември. Енергийното производство от слънчеви панели също се предвижда да намалява през следващите дни и да се задържи в близост до средните си равнища до средата на месеца.
По данни на мрежови оператори, централите на природен газ са покривали около 70% от енергийния микс на Обединеното кралство в сутрешните часове на 5 ноември.
Добрата новина е, че необичайно високите за сезона температури ограничават потреблението на енергщия за отопление, което помага за балансирането на пазара. Освен това Старият континент е натрупал сериозни запаси от гориво – 95% от газовите хранилища са пълни, което вероятно ще ограничи бъдещия ръст на цените. Въпреки това обаче пазарът остава уязвим на рискове от страна на предлагането. Неотслабващото напрежение в Близкия изток в комбинация с опасенията за транзита на руски природен газ през Украйна и за производствените паузи от Норвегия до САЩ, държат нащрек търговците през последните месеци.
“Смятам, че като цяло, Европа е в добра форма, защото всичките хранилища са запълнени над 90%”, посочи главният изпълнителен директор на италианския енергиен гигант ENI Клаудио Дескалци на откритата на 4 ноември в Абу Даби 40-та годишна международна петролна изложба и конференция ADIPEC. Той допълни, че газ на Стария континент идва от САЩ, от Катар, от Северна Африка, както и сериозни количества втечнен природен газ от Русия. Дескалци уточни, че ENI не използва руско гориво, но то “постъпва на TTF” – енергийния хъб в Нидерландия.
Базовите европейски едномесечни газови контракти TTF се търгуваха за почти 41 евро за мегаватчас в 14.40 ч българско време на 5 ноември, а британският им еквивалент беше с 0.8% по-скъп. Разликата се дължи на факта, че Обединеното кралство реагира чувствително на промените на времето и на доставките през зимата, защото, за разлика от държавите от Континента като Германия, не разполага с големи площи за газови резерви.