МВР продължава да не казва кой и за кого е пазарувал гласове

МВР продължава да не казва кой и за кого е пазарувал гласове

На изненадващ и спешно свикан брифинг, който е втори в рамките на само три дни, вътрешният министър Атанас Илков се опита да потуши критиките, че МВР крие кои са участниците в изборната търговия от изминалите избори за Народно събрание.

Това обаче не се случи, тъй като МВР-шефът започна да обяснява как не може да се каже нищо конкретно, измъквайки се с аргумента за следствената тайна. Той заяви, че след като има досъдебни производства, то само прокурор можел да даде по-подробна информация.

Илков продължи да говори, обяснявайки, че не може да каже кой и за кого е пазарувал гласове на вота от 27 октомври. По думите му, имало сигнали, които не били потвърдени и не било правилно да се говори за тях.

Крайното обяснение беше, че само 26% от постъпилите сигнали визират лица, които са свързани с политически партии, но отново по-конкретни данни на база на тази информация, не бяха дадени.

МВР с нищо не е допринесло и не е дало основание да се извеждат твърдения и да се правят изводи за касиране на предсрочните парламентарни избори. По отношение на списъци, които се появиха в публичното пространство, на основание списък с непълни данни без конкретни данни, няма как обществото да очаква от МВР да задържаме лица без правно основание”, коментира вътрешният министър.

По време на брифинга Атанас Илков на няколко пъти повтори, че МВР не е било пасивно по повод изборната търговия, каквито обвинения имаше в последните няколко дни от държавния глава Румен Радев и от част от политическите формации в бъдещия 51-и парламент. Според него, с предприетите мерки, вътрешното министерство е било ефективно и се е справило с купуването и продаването на гласове в рисковите секции.

Илков не отговори и на въпрос дали би подал оставка като министър на вътрешните работи, ако все пак се стигне до касиране на вота.

“Прозрачният” доклад

Вчера МВР излезе с доклад за дейността си по организацията на предсрочния вот на 27 октомври. Той беше изпратен до президента Румен Радев, до премиера Димитър Главчев и до председателя на Народното събрание Рая Назарян.

От него става ясно, че до 31 октомври са постъпили общо 984 сигнала за нарушения на изборния процес, като образуваните бързи и досъдебни производства са 128. Образуваните производства за престъпления против изборните права на гражданите са общо 115, а задържаните лица – 73.

Съставени са 1934 предупредителни протокола по Закона на МВР.

Този на пръв поглед “прозрачен” доклад всъщност е едно доказателство за хвърляне на прах в очите. В него няма нито едно конкретно име кой и за кого е купувал и продавал гласове, няма нито една конкретна партия, а само как МВР е спасило изборите, като е охранявало изборните секции.

Докладът от скромните четири страници, изпратен до т.нар. трима големи в държавата, показва нищо незначещи цифри и два случая от Плевен и Долни Дъбник, които отново са анонимни.

Преди три дни президентът Румен Радев обяви, че чака МВР да каже как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции. Той попита и дали са използвани държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй, както и коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики.

Днес, на поредния брифинг на МВР, на по-горе зададените въпроси отново нямаше отговори и в крайна сметка не стана ясно, защо изобщо беше свикан, като не се чу нищо ново и нищо конкретно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст