От ИПИ настояват за мощна инжекция в икономиката

икономика, инвестиции

За пореден път предлагаме да се въведе нулев данък върху реинвестираната печалба. Този път обаче, за да е по-ясно, настояваме това да стане под формата на100% амортизация в първата година за инвестиции в машини, съоръжения, оборудване и нови технологии. Това каза специално за „Банкеръ” Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика (ИПИ).

(Амортизацията представлява процес на постепенно пренасяне на стойността на дълготрайните материални активи в себестойността на готовия продукт, т.е. намаляване цената на определен актив поради износване или изхабяване.

Терминът има латински произход и означава „умъртвяване“. Ако амортизацията се превърне в еднократен акт, това би премахнало данъка върху тази част от печалбата, която е инвестирана в съответните средства за производство).

Запитан дали политиците ни са узрели за подобна стимулираща икономиката мярка, Ганев каза, че не е голям оптимист. Работодателите обаче били твърдо зад идеята. Според Ганев бившият финансов министър Асен Василев също би застанал зад тази промяна, поне това декларирал преди време.

Институтът за пазарна икономика представи преди дни за 22-ри път своя вариант за държавен бюджет за следващата година, където мярката за „светкавичната” амортизация е заложена. Тя е мощен стимул за нови инвестиции и реинвестиране на печалбите.

Основен мотив за предложението е, че инвестициите са основен фактор за разширяване на производствения потенциал на икономиката в дългосрочен план. Те са нужни за дългосрочна трансформация в посока висока продуктивност и повишаване на добавената стойност. България цяло десетилетие е с едни от най-ниските нива на инвестиции в Централна и Източна Европа – под 20% от брутния вътрешен продукт, срещу 22% средно и при около 26-29% в най-успешните и бързорастящи икономики в региона.

“Привличането на нови инвеститори е ключов фактор за технологично обновление и позициониране на глобалните пазари. Същевременно вече установени, успешни и печеливши в страната местни и чуждестранни компании в момента разпределят над 10 милиарда лева дивиденти годишно – част от тези средства ще бъдат реинвестирани при предлаганите стимули и ще разширят потенциала на доказано конкурентоспособни предприемачи“, пише в анализа на ИПИ.

Инвестициите са основен фактор за разширяване на производствения потенциал на икономиката в дългосрочен план. Те са нужни за дългосрочна трансформация в посока висока продуктивност и повишаване на добавената стойност.

Според последните данни на БНБ, излъчени в края на октомври, преките чуждестранни инвестиции в България намаляват с огромен процент. Те възлизат на 697.8 млн. евро към края на август. Понижението на годишна база е със сериозните 77.5 на сто. За сравнение нетният поток на преките вложения в страната през същия период на миналата година е положителен в размер на 3.103 млрд. евро или с 2.405 млрд. евро повече спрямо сегашните резултати.

Сумата на нетния поток на преките инвестиции у нас за периода януари-август 2024-та се равнява на 0.7 на сто от брутния вътрешен продукт. Конкретно през август размерът на нетния поток на чуждестранните инвестиции е положителен и възлиза на 100.5 млн. евро. Това е близо шест пъти по-нисък резултат спрямо август 2023 година, когато нетният поток на чуждестранните вложения е бил положителен – 590.3 млн. евро.

Главният икономист на ИПИ Лъчезар Богданов отбеляза също, че у нас липсва фокус върху инвестициите, предприемачеството, иновациите, повишаването на производителността. Трябва да има политика, която да насърчава предприемачеството, бизнеса и инвестициите, изтъква той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст