Нарастващата вероятност Доналд Тръмп да стане следващият стопанин на Белия дом, предизвика сериозно вълнение на световните пазари на 6 ноември и донесе сериозни печалби на фючърсните контракти на щатските борсови индекси, скок на доходността на американския дълг и най-сериозния ръст на щатския долар от март 2020-а насам.
Зелените пари поскъпнаха към всичките си основни валутни конкуренти защото увеличението на възвръщаемостта на щатските облигации обещава да вкара кеш в долара. Доларовият индекс на агенция “Блумбърг” се повиши с 1.7% – най-много а последните четири години, достигайки до най-високото си равнище от ноември 2023-а, преди да загуби част от спечеленото.
Най-зле от валутите на страните от Г-10 пострада еврото, което първоначално потъна с 2.1% към американската парична единица, а в 10.27 ч българско време редуцира спада до 1.62% – 1.0753 щ. долара. С подобен процент поевтиня и йената – до 154 за един долар – най-слабата й стойност от почти седмица. Швейцарският франк и австралийският долар загубиха по около 1.2% от пазарната си оценка. Най-сериозен удар понесе мексиканското песо, което по правило губи когато Тръмп печели, отслабвайки с около 3.3% спрямо зелените пари след 1.9-процентния си спад през октомври.
Доходността на базовите десетгодишни американски облигации се повиши с 16 базови пункта – до 4.43 процента. Щатските индекси приключиха борсовите си сесии в изборния 5 ноември с най-високите печалби за последните шест седмици, съответно от 1.23% и 1.43 процента.
Тези резултати със сигурност ще претърпят многобройни промени в хода на европейската и на щатската търговия на 6 ноември, както и с натрупването на по-пълна информация за изхода на президентската надпревара. Да не забравяме също, че Тръмп настояваше за по-слаб долар, въпреки че икономическите му намерения по-скоро ще задържат инфлацията на по-високи равнища и ще забавят скоростта на лихвените редукции на Федералния резерв, което е в подкрепа на зелените пари. Кандидатът на републиканците обеща да свали данъците и да наложи по-високи митнически тарифи на вноса, което ще навреди на валутите на някои от най-големите търговски партньори на САЩ.
Ключовият въпрос оттук нататък е дали републиканците ще имат “триумвират”, с други думи – контрол на Сената, Камарата на представителите и Белия дом. Защото именно съставът на Конгреса ще има директно отражение върху валутната търговия и лихвените проценти. В случай на т. нар. “червена чистка”, се очаква по-остра крива на доходността на дълговите книжа, което би помогнало и на долара.
Към 29 октомври хеджинговите фондове и други спекуланти се позиционираха за по-нататъшен възход на щатския долар. Те имат дълги доларови позиции за около 17.8 млрд. долара, по данни на щатската Комисия за търговия на фючърсни контракти.
Инвеститорите пък са притеснени, че изборните резултати вероятно няма да са ясни преди важните съвещания на паричните комитети на Федералния резерв и на “Банк ъф Ингланд” за лихвените проценти, които приключват на 7 ноември.
Поскъпващият долар вече принуди някои азиатски държави да интервенират в подкрепа на валутите си. Централната банка на Индонезия заяви, че ще излезе на пазара, а държавните банки на Китай са продавали сериозни количества долари у дома, за да помогнат на юана, твърдят търговци.
Анализаторите пък започват да ревизират прогнозите си в полза на по-скъпи зелени пари “Дойче банк”, която отдавна препоръчва на клиентите си да се позиционират за по-слабо евро към американския долар, промениха предвижданията си за края на годината от 1.08 на 1.05 долара за едно евро в края на 2024 година.