БВП на Казахстан пада заради петрола

Пари банките активи стратегия депозити търговия херти проекти

През 2024 г. икономиката на Казахстан може да нарасне с 3.8%, прогнозират анализаторите на сингапурската агенция ACRA в нов преглед на страната. Това е забавяне на растежа: БВП на страната се е увеличил с 5.1% през миналата година. 

От ACRA свързват тази динамика с намаляване на активността в добивния сектор – на фона на “умереното” външно търсене, разширяването на производството на петрол тази година беше по-бавно от очакваното, а износът намаляваше.

През 2024 г. обемът му може да достигне 70.9 милиарда долара след 80 милиарда долара по-рано

Като допълнителен „задържащ” фактор за БВП прегледът идентифицира ниските обеми на инвестициите в дълготрайни активи.

Целите на властите за годишен ръст на БВП от 6%, като се вземат предвид текущите обеми на инвестициите, се разглеждат от анализаторите като нереалистични. Очаква се през 2025 г. икономиката да нарасне с 4.2%, през 2026 г. – с 4%, а през 2027 г. – с 3.9 процента. 

МВФ, позовавайки се на същите причини, очаква БВП на Казахстан да нарасне с 4.6% през 2025 г. след ръст от 3.5% през 2024-а. 

Въпреки това остава място за коригиране на тези прогнози

Касим-Касъм-Жомарт Токаев

президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев нарече подобряването на инвестиционния климат един от приоритетите на икономическата политика на страната.

Строгата парична политика също ще ограничи донякъде икономическия растеж през следващата година. Поддържането на висок базов лихвен процент (в момента 14.25%), съчетано със стабилизиране на растежа на цените на храните в света, ще доведе до факта, че инфлацията в Казахстан в края на годината ще се забави до 7.5% от 9.8 % през 2023 г., очакват от ACRA. Може да се доближи до целта от 5% до края на 2025 година.

Сред рисковете, които могат да забавят растежа на БВП, анализаторите посочват

забавяне на планираното разширяване на производството на находището “Тенгиз”

(едно от най-големите в Казахстан) и логистични затруднения. Възможен е и по-бавен икономически растеж, ако бъдат наложени вторични санкции на казахстанските компании, както и поради слабата бюджетна дисциплина. Последното, отбелязваме, е обект на специално внимание на властите в страната. Президентът, в контекста на значително увеличение на разходите през 2022 г. и 2023 г. (съответно с 20% и 24%, което е сравнимо със стойностите ​​​​записани по време на пандемията), очаква нови мерки от правителството, които ще допринесат за по-ефективно използване на бюджетните средства и строг контрол върху разходите.

Съществена роля за икономическия потенциал на Казахстан играят природните ресурси –

нефт петрол

страната е богата на въглища, нефт, природен газ, редица черни и цветни метали, злато, уран, боксит. Значителните запаси от полезни изкопаеми привличат интереса на крупни чуждестранни компании. Държавата също полага големи усилия за привличане на чужди капитали в най-важните отрасли на икономиката. Насърчаването и защитата на чуждестранния капитал се регулира с над 20 законодателни и нормативни акта. 

Законът позволява репатриране на печалбата на чуждите и смесени компании. В страната работят фирми като Chevron, British Gas, Agip. В Казахстан инвестират Philip Morris, Daewoo, Rjr Nabisco. От преките чуждестранни инвестиции най-съществени са в нефтената и газовата промишленост – 81 процента. Големите находища на нефт и природен газ дават основание на специалистите да сравняват Казахстан с богатите петролни държави от Близкия изток. Казахстан е вторият след Русия производител на нефт в ОНД, но липсата на пристанища и нефтопроводи затруднява развитието на отрасъла.

Повечето нови предприятия в Казахстан са създадени от руски, турски, германски и американски компании. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст