Адвокатурата скочи на шефката на КЗП

Парламент комисия по бюджет и финанси избор на зам. председатели  на КФН Мария Филипова...

Нелепи изказвания на на председателката на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова предизвикаха недоволство на адвокатурата. Реакцията е по повод призива на Филипова към гражданите да подават жалби за неравноправни клаузи в договорите с фирми за бързи креди директно в комисията, тъй като КЗП “вече”, представете си, работела за потребителите, поради което не им били нужни адвокати.

Внезапния порив на топ чиновничката с вид на манекенка да брани потребителите от бързите кредитори идва половин година, след като оглави КЗП. Това стана само ден, след като напусна по странен начин заместник-председателския пост в Комисията по финансов надзор, сочейки “лични причини”. Филипова е абонирана за апетитни позиции в държавната администрация от студентската скамейка, гастролирайки още в Агенция по вписванията, Агенция за приватизация и следправатизационен контрол, Министерство на правосъдието, Министерство на финансите, Комисията по хазарта. Престоят й там се увенча с показания срещу бизнесмена Васил Божков след удара срещу него, като Филипова твърди че опитал да я изнасили, понеже отказала да вземе подкуп от него.

Сблъсъкът й с адвокатурата стана след заявката й от тази седмица за решителни мерки срещу фирмите за отпускане на бързи кредити. Тя се закани КЗП да заведе колективни искове срещу тях, , ако до 14 дни не преразгледат договорите с клиентите си за неравноправни клаузи. Такъв срок имали всички небанкови финансови институции съгласно издадена от нея заповед с предварително изпълнение. Мерките бяха обяснени с направен за първи път от създаването на КЗП преглед на всички общи условия по тези договори, при който са установени нелоялни практики и неравноправни клаузи.

Възмущението на адвокатурата беше предизвикано обаче във връзка с призива на Филипова потребителите да подават жалби към КЗП, където всеки един отделен случаи щял да бъде разгледан и при преценка обжалван в съда. Незнайно защо тази дейност, която комисията би трябвало да извършва, откакто е създадена, беше свързана със съвет потребителите да не се обръщат за защита към адвокати.

„Така си спестяват множество такси, защото дори служебните адвокати взимат минимално възнаграждение. Обръщам се към потребителите, вече не са ви нужни адвокати, ще работим за вашата защита, вече не сте сами!“, изтърси Филипова пред медиите.

Последва призив на Софийският адвокатски съвет председателката на КЗП да обясни какво е имала предвид и да съобщи през последните пет години колко оплаквания и жалби, свързани с договори за кредити, са подадени в комисията чрез адвокат. Филипова на свой ред не само не отговори конкретно, но надскочи себе си с абсурдното тълкуване, че с тези си въпроси адвокатите призовавали гражданите да не подават сигнали. И допълни, че комисията имала задължение и правомощия да прекратява нарушенията на нормативните актове в защита на потребителите, докато адвокатурата можела само да съдейства, но не и да спира нарушенията или да упражнява контрол над нарушителите. Тук вече кипнаха всичките 27 адвокатски съвета в страната, като поискаха Филипова да се извини или да си подаде оставката.

„Считаме за недопустимо председател на държавен орган да се изразява по подобен начин публично. Такова изказване, от позицията на поста, който заемате, звучи като сериозно незачитане на труда на адвокатите. Изглежда сякаш председателят и неговият екип трупа незаслужен имидж за сметка на адвокатите в страната, които в годините са се доказали, като достойни защитници на правата и свободите на българските граждани“, написаха в позиция адвокатските съвети.

В нея е напомнено, че съгласно Закона за адвокатурата адвокатската професия дава право на лицата, които я упражняват, да извършват представителство на доверителите и подзащитните им и да защитават правата и законните им интереси пред органите на съдебната власт, административните органи и служби, както и пред физически и юридически лица, за което им се дължи уважение и съдействие като на съдия.

„Считаме, че неуважителното Ви изказване съдържа и нюанс на супериорност, сякаш Вие и ръководената от Вас Комисия стоят субординационно над адвокатурата, като вместо двете институции да си сътрудничат, се създава излишен антагонизъм. Подобна култура на противопоставяне не би следвало да бъде провеждана от човек, заемащ подобен пост“, заявяват адвокатите.

И подчертават, че с изказването си Филипова въвежда в заблуждение българските граждани, че вместо адвокатите, Комисията за защита на потребителите може да извърши всички действия за защитата на техните права. Посочено е още, че като призовава потребителите да не ползват техните услуги, а да разчитат само на КЗП, тя нарушава Закона за защита на конкуренцията, който се прилага и по отношение на държавни органи, ако ограничават, нарушават или могат да предотвратят, ограничат или нарушат конкуренцията в страната.

„С оглед изложеното, Ви призоваваме, да поднесете извинение на всички български адвокати, имащи съществен принос за борбата с нелоялните търговски практики и неравноправните клаузи в потребителските договори. В противен случай считаме, че трябва да подадете оставка, защото сте начело на институция, а държавните институции следва да зачитат усилията и ролята на адвокатите и адвокатурата в защита правата на гражданите и юридическите лица и да работят заедно с адвокатурата, а не срещу нея“, заявяват адвокатските съвети.

В позицията им е подчертано също, че по никой начин не призовават потребителите да не подават сигнали директно в КЗП. Както и че адвокатурата няма нищо против инициативата на Филипова за премахване на неравноправните клаузи от договорите на фирмите за бързи кредити.

„Напротив – инициативата Ви е похвална и за нея от дълги години призовават адвокати и следва да е приоритет на всеки държавен орган. Считаме обаче, че начинът по който тази инициатива се заяви и представи от Вас, е недопустим. Недопустимо е който и да било държавен орган или представител на държавен орган да не зачита ролята на адвокатурата в защита правата на гражданите и юридическите лица и да призовава гражданите да не се обръщат към адвокати“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст