Съюзът на съдиите в България недоволства срещу избирателния подход на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет при избора на председатели на съдилища. Повод за становището на съсловната организация е провалената трета поред процедура за избор на председател на окръжния съд в Хасково. В нея участваха номинираната от общото събрание на съда заместник-председателка Милена Дечева и съдията от районния съд в града Иван Маринов, но нито един от двамата не събра необходимия брой гласове на кадровиците. Упрекът на ССБ към тях е, че не се съобразяват с подкрепата на общи събрания и това не било прецедент.
„Считаме, че правомощията на Съдийската колегия на ВСС да провежда избор на председатели на съдилища не следва да се използват за налагане на непрозрачни и създаващи усещане за дирижирано кадруване решения. Изразяваната открито воля на съдиите да подкрепят свои колеги, подробно мотивирана в протоколите за провежданите общи събрания изисква убедително аргументиране от страна на членовете на ВСС, които решават да не се съобразят със становището на така наречените „редови съдии“. Често липсва такова аргументиране и с използването на формални доводи достатъчно и най-често съставено от едни и същи членове на Съдийската колегия на ВСС мнозинство отхвърля подкрепените от съответните общи събрания кандидати за председатели. По този начин се дава и знак на съответните кандидати, че не насърчаването и подкрепата от техните колеги е решаваща за успешния им избор, а някакви други фактори“, се казва в позицията на съюза.
Посочено е още, че множеството провалени процедури за избор на съдебни началници води до заобикаляне на принципа на мандатност за административното ръководство на съдилищата и осъществяване на същото от временно изпълняващи функциите. В тази връзка е призивът членовете на Съдийската колегия на ВСС да не проявяват избирателност при съобразяването с решенията на общите събрания на съдилищата, с които се предлагат и подкрепят кандидати за председатели.
“Настояваме за надлежно мотивиране при гласуване, с което се отхвърлят такива кандидатури. Насърчаваме колегите съдии да не се отказват от възможността да излъчват от средите си тези, за които имат увереност, че са достойни за председатели на съдилища, независимо от случаите, в които ВСС пренебрегва такава автентична воля за самоуправление“.