Световните цени на храните продължават да растат през октомври

кораб зърно износ кораби понижение на цените

Световните цени на храните продължават да растат през октомври, според данни на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) – специализираната агенция на ООН, която ръководи международните усилия за победа над глада. Индексът на цените на храните, изчислен от ФАО миналия месец, достигна най-високото ниво от април миналата година – 127.4 пункта, след 124.9 пункта през септември (средната стойност на индекса през 2014-2016 г. се приема за 100). Това е с 5.5% по-високо от цифрата за октомври 2023 година.

В същото време индексът все още остава осезаемо по-нисък от рекордните стойности, регистрирани след началото на войната в Украйна: в своя пик, през март 2022 г., той беше 160.2 пункта.

Най-осезаем принос за ръста на показателя през октомври имат цените на растителните масла.

слънчоглед реколта

Съответният показател се повишава с 10.4 пункта до 152.7 пункта. Максималната стойност на индекса за две години се обяснява от ФАО с повишението на световните цени на палмовото, слънчогледовото и рапичното масло на фона на очаквано намаляване на производството им през този селскостопански сезон (юли 2024 г. – юни 2025 г.).

Индексът на цените на зърното също нарасна през октомври.

Стойността му, въпреки че остава значително по-ниска от миналата година (тогава 124.8 пункта), се повиши до 114.4 пункта след 113.6 пункта през септември. По-конкретно, цените на пшеницата се повишиха за втори пореден месец поради опасения относно метеорологичните условия, неблагоприятни за сеитба на зимни култури в ЕС, САЩ и Русия.

Трябва да се отбележи, че в самата Русия се прогнозира намаляване на реколтата от пшеница. Според предварителните оценки на Sovecon през 2025 г. тя може да достигне 80.1 милиона тона. Това е с 1.7% под цифрата за 2024 г. (оценена на 81.5 милиона тона) и с 9.1% под средното за последните пет години (88.1 милиона тона).

Динамиката до голяма степен се дължи на факта, че сеитбата на зимна пшеница (тя представлява около 70% от реколтата) се извършва в условия на продължителна липса на дъжд.

Както обяснява ФАО,

царевица

покачването на цените на царевицата, което се обяснява с транспортните проблеми

в Бразилия и сухото време в Аржентина, също е допринесло за повишаването на индекса на зърното.

Ръст през октомври бележат и индексите на цените на млечните продукти и захарта – с по 2.5 и 3.3 пункта, съответно до 139.1 и 129.6 пункта.

Единственият показател, който се понижава, е индексът на цените на месото.

То обаче е незначително – до 120.4 пункта, след 120.8 пункта през септември, на фона на разширяване на предлагането в страните от Западна Европа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст