Властите на Нигер са се срещнали с представители на руски компании и са ги поканили да се включат в добива на природни ресурси в републиката, обяви министърът на минната промишленост на Нигер Усман Абарчи. Освен всичко друго, на Русия се предлага да добива уран в Нигер.
„Вече се срещнахме с руски компании, които се интересуват да дойдат в Нигер и да проучват и добиват природни ресурси. И в тази област не говорим само за уран. Наистина, ние ги поканихме да дойдат в Нигер за това“, отбелязва Усман Абарчи пред РИА Новости.
Източници на Bloomberg съобщиха, че
„Росатом“ е в частни преговори с властите на Нигер относно придобиването на уранови активи,
собственост на френската Orano SA. Твърди се, че преговорите са се отнасяли до разрешение за добив.
Нигер е осигурил около 4% от глобалното производство на уран през 2022 г., според Световната ядрена асоциация.
Република Нигер е държава в Западна Африка. Страната няма излаз на море и се намира в една от най-сухите части на пустинята Сахара. Страната е многоетническа и представлява контактна земя между Субсахарска Африка и Северна Африка.
Страната получи своята независимост през 1960 година. Оттогава тя е преживяла пет държавни удара и четири периода на военно управление. През 2023 г. се извършва нов държавен преврат и страната отново е под военна диктатура, тази на Националния съвет за защита на отечеството.
Нигер се нарежда сред най-слабо развитите страни в света и има нисък индекс на човешко развитие, дължащо се на експлоатацията на ресурсите и населението от страна на Франция. Честите суши, високият прираст на населението и почти пълното отсъствие на здравеопазване и образование са причина стандартът на живот да продължава да бъде нисък.
Най-важните природни ресурси на Нигер са злато, желязо, въглища, уран и нефт.
Икономиката на Нигер се базира почти изцяло на земеделието и животновъдството, както и на добива на уран.
Въпреки че е богата на природни ресурси, Нигер се нарежда сред най-бедните и слаборазвити държави в света поради преобладаващия пустинен терен, корупцията и ниската грамотност на населението, които предполагат липса на специалисти и на стимул за инвестиции.