Към края на септември пазарната стойност на международните валутни резерви на България (отчитаща валутнокурсови разлики и ценови преоценки) е в размер на 41.8 млрд. евро (81.7 млрд. лв.), като се повишава с 4.5 млрд. евро (8.9 млрд. лв.) на годишна база. Това отбелязват от БНБ в своето тримесечно издание „Икономически преглед“. То представя информация и анализ на динамиката на потоците по платежния баланс, паричните и кредитните агрегати, връзката им с развитието на реалната икономика и влиянието им върху ценовата стабилност.
Процесите и тенденциите при международната конюнктура също са обект на този анализ на БНБ, тъй като българската икономика е под прякото им въздействие.
Размерът на брутните международни валутни резерви отразява динамиката на
финансовите потоци, които са генерирани в процеса на взаимодействие на външни и вътрешни икономически фактори.
Съгласно принципите на функциониране на паричния съвет в България този размер съответства на балансовата стойност на пасивите на управление „Емисионно“ на Българската народна банка*.
За увеличаването на пасивите на управление „Емисионно“ на годишна база към септември в най-голяма степен допринесоха повишението на задълженията към правителството и бюджетните организации и по-високият размер на депозита на управление „Банково“, който отчасти отразява поскъпването на златото.
В периода от края на декември миналата година до края на септември
международните валутни резерви отбелязаха понижение с 0.2 млрд. евро (0.3 млрд. лв.).
Към края на юни тази година валутните резерви на БНБ възлязоха на 38.6% от БВП (44.6% от БВП в края на декември 2023 г.).
* Пасивите на управление „Емисионно“ на БНБ включват банкнотите и монетите в обращение, задълженията към банки, задълженията към правителството и бюджетните организации, задълженията към други депозанти и депозита на управление „Банково“.