Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп се завърна в Белия дом, освен заради стратегията си за икономиката на първо място, и благодарение на щедрата финансова подкрепа на Илон Мъск. Колко обаче ще спечели Мъск от Тръмп? Вероятно стократно повече, отколкото е вложил.
Във вторник бе съобщено, че милиардерът Мъск, който според класацията на „Форбс“ е най-богатият човек в света, ще застане начело на нова структура, която ще отговаря за “правителствена ефективност”. Звеното ще работи към Белия дом и освен от Мъск ще се управлява от Вивек Рамасвами, републиканец, който бе кандидат за президент в първичните избори на партията.
Още по време на кампанията Тръмп се зарече да даде на Мъск официална позиция, чрез която финансовият гений и технологичен гуру да може да съкрати държавните разходи. Логиката на новия президент бе, че щом е изградил успешна империя от компании, за него няма да е проблем да помогне за оптимизиране на финансите на американските данъкоплатци.
Самият Мъск се зарече
да спре харченето на парите на американците за глупости.
Преди месец, на един от митингите на Тръмп – в нюйоркската зала „Медисън Скуеър Гардън“ – той заяви, че федералният бюджет може да бъде намален поне с 2 трилиона долара.
Според данни на бюджетната служба на Конгреса, дискреционните разходи, т.е. всички непреки разходи, свързани с производството на дадена стока или услуга (комунални услуги, наем, застраховка и други режийни разходи, включително разходите за отбрана), се оценяват на общо 1.9 трилиона долара от 6.75 трилиона долара в общите федерални разходи за фискалната 2024 година.
Ако Мъск успее да спести 2 трилиона, ще докаже, че
не само е финансов гений, а направо си е извънземен.
„Парите ви се пилеят и Министерството на правителствената ефективност ще поправи това. Ще свалим правителството от гърба ви и от джоба ви“, обеща той.
По официални данни Мъск е похарчил над 130 млн. долара в подкрепа на Тръмп, колкото не е дал нито един друг дарител. Анализаторите очакват сега милардерът да започне да осребрява инвестицията си, т.е. да спечели многократно от нея.
Да не забравяме, че той ръководи империя от шест компании, няколко от които са
силно свързани с федералното правителство на САЩ.
Например, ракетната му компания SpaceX става все по-важен партньор на НАСА и Пентагона и е сключила договори за милиарди долари. Компанията управлява сателитната услуга Starlink и през 2021 г. спечели класифициран договор на стойност 1.8 млрд. долара.
SpaceX е и основната компания за изстрелване на ракети, благодарение на което – освен огромни приходи – Мъск получава и строго секретна информация за военните и космическите планове на страната.
Компанията му за електрически автомобили Tesla пък
планира да разработи проект за автономни роботаксита.
Тази инвестиция е много скъпа и досега срещаше сериозни регулаторни пречки. Автономните автомобили отдавна са страст на Мъск и той направи редица смели прогнози за тяхната експлоатация. През последните години милиардерът твърдеше, че те ще спасяват човешки животи или ще печелят пари за собствениците си, като биват отдавани под наем за пътуване или дори за нощувка.
Засега вложените милиони и усилията му да обикаля предизборни събития на републиканеца явно дават резултат. И то никак не лош, защото няколко часа след
неофициалната победа на Тръмп, акциите на Tesla скочиха с над 20%,
а социалната му мрежа „Екс“ отбелязва рекордно потребление.
В деня на изборите – 5 ноември – неговото нетно състояние на Мъск беше 263.8 млрд. долара. Два дни по-късно – на 7 ноември – анализаторите добавиха към него още… 26.5 милиарда.
Може би обаче финансовият елемент вече не е чак толкова важен за Мъск. Защото – и тук две мнения по въпроса не може да има – друго си империята си да добавиш и правителствен пост, и лостове за пряко влияние върху живота на 335 милиона американци.