Очертава се потенциална нова банкова сила в Италия след като регионалният кредитор Banco BPM (“Банко БПМ”) придоби сериозен дял в местния конкурент “Банка Монте дей Паски ди Сиена”. Италианската държава се раздели с нови 15% от дела си в “Монте Паски” на 13 ноември, използвайки поетапната приватизация на докарания на ръба на фалита кредитор като стартова позиция за процеса на консолидация в банковия сектор на страната. Акциите на най-старата банка в света скочиха с над 12% по време на борсовата си търговия на 14 ноември след като Рим продаде нейни книжа за 1.1 млрд. евро и оряза дела си в нея от 26% до малко над 11 процента.
Сделката нареди “Банко БПМ” сред акционерите на “Монте Паски” след придобитите 5% от предложените акции на държавата в края на борсовата търговия на 13 ноември. Това се случва само седмица след като кредиторът от Верон (който има регистрирана централа и в Милано) направи оферта за поглъщане на мениджъра на активи Anima Holding (“Анима”) – сделка, която би създала инвестиционна компания, управляваща активи за 220 млрд. евро. “Анима”, от своя страна, също “напазарува” от държавните акции в “Монте Паски”, придобивайки 3% дял в нея.
В продажбата са участвали и други видни инвеститори в италианския финансов сектор. Фамилната холдингова компания “Делфин” на милиардера Дел Векио и римската “Калтаджорне груп” също са придобили по 3% дял всяка, според запознати с трансакциите лица. И “Делфин” и “Калтаджорне” са едри акционери в базирания в Милано кредитор “Медиобанка” и в застрахователя “Дженерали”.
Продажбата завършва сложния процес на преструктуриране на “Монте Паски” под ръководството на последния главен изпълнителен директор Луиджи Ловалио и показва как кредитор и държава са предпочели оздравяването пред бързото изтегляне. Италианското правителство се включи в спасителната акция за колабиращата “Монте Паски” през 2017-а с финансова инжекция за над 5.4 млрд. евро в замяна на дял от 70% – най-мащабната банкова национализация от 30-е години на миналия век.
Държавата задържа 64% от банковите акции до миналата година, но започна да редуцира собствеността си като част от споразумение с отговорните органи в Европейския съюз да върне кредитора в частни ръце. Освен това Рим предпочете да продава на порции, за да постигне максимална възвръщаемост за данъкоплатците. Италианското министерство на финансите съобщи на 13 ноември, че е предложило акциите си в “Монте Паски” по 5.792 евро всяка – с 5% премия над пазарната им оценка при приключването на борсовата търговия на същия ден.
Общият размер на средствата от досегашните продажби на частите от държавния дял в “Монте Паски” е около 2.7 млрд. евро. А последната оферта вкара в светлината на прожекторите потенциалната консолидация в италианския банков сектор, като надеждата на кабинет на премиера Джорджа Мелони е да се роди третият по големина банков играч след “Интеза Санпаоло” и “Уникредит”.
Въпреки че “Банко БПМ” обяви, че не планира да поиска разрешение да надвиши 10-процентния таван на дялово участие в “Монте Паски”, анализатори на инвестиционната банка Keefe, Bruyette & Woods посочват, че на пазара вероятно ще плъзне мълва, че “Банко БПМ” би имала интерес да придобие контролния пакет в бъдеще. Експертите допълват, че “подобен сценарий би бил от полза и за двете банки.
Покупката на “Банко БПМ” полага основата кредиторът да купи още акции от “Монте Паски” на по-късен етап, създавайки същевременно преграда пред други банки, които биха искали да инвестират в най-старата финансова институция.
Италианските кредитни институции имат пари за харчене заради скока на приходите и печалбите благодарение на по-високите лихвени проценти. През септември “Уникредит” придоби значителен дял в германската “Комерцбанк”, предполагащ бъдещо поглъщане на задграничния конкурент. Преди около година италиансаката група купи и румънска банка, както и най-едрият й местен съперник “Интеза Санпаоло”.
“Монте Паски” пък е един от най-категоричните примери за подема на италианския банков сектор. След като периодично стигаше да ръба на фалита заради неразумни сделки и управленски решения, национализацията, преструктурирането и милиардите евро свеж капитал я върнаха към живот. Тя обяви рекордна печалба за 2023-а и възстанови изплащането на дивиденти след 13-годишна пауза. А напоследък се превърна и в най-важната част от плана на италианското правителство да окрупни националния банков сектор.