София да бъде извадена от останалите шест региона за икономическо планиране, предлага ИПИ

София с най-ниска безработица от 1,6% през 2023 г.

София трябва да бъде извадена от останалите шест региона за икономическо планиране според изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Анализът на експертите показва, че е време за реформа на регионите за планиране, за да бъде гарантиран достъпът им до по-голямо европейско финансиране. Така обаче столицата ще загуби достъпа си до европейските кохезионни фондове. В момента София е достигнала 130% от европейското ниво на икономическо развитие. 

Ежегодният анализ на икономистите от Института за пазарна икономика поставя и въпроса за ново регионално икономическо делене, за да се отговори на европейските условия за финансиране на регионите. Към настоящия момент югозападният район на планиране достига средно европейското икономическо развитие заради присъствието на София в него, а това изкривява действителните данни за икономическия напредък, обясни икономистът Адриан Николов.

“Много важното число е 85%. Това е критерият, който Европейската комисия ползва всъщност, за да изчислява съфинансирането на всички кохезионни фондове, тъй като под това равнище на икономическо развитие областите получават големия размер. Когато се качим над него вече, съфинансирането от Европейския съюз е доста по-ниско. Югозападът вече е доста над този критерий и достига 95% – 97 вече от средноевропейското равнище и най-вероятно догодина или може би две, дори ще надхвърли 100-те, което ще ограничи допълнително достъпа  до европейско финансиране”, каза той.

За да се преодолее този дисбаланс е необходимо София да излезе от икономическото райониране, посочи Адриан Николов и прогнозира икономически сблъсък между столицата и останалите региони на страната.

“В този вариант София ще загуби достъп до всякакво кохезионно съфинансиране и ще трябва да финансира проекти като метрото, като Южната дъга и всичко останало, което може би е честно, всъщност, защо София е почти 130% от европейското ниво на икономическо развитие”, допълни Николов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст