Да се направи кадастър на подпочвените води, предлага бивш екоминистър

екоминистър, Борислав Сандов

Бившият вицепремиер и бивш екоминистър Борислав Сандов обяви в ефира на БНР, че трябва да се направи кадастър на подземната водна инфраструктура – т.е. на подпочвените води на България, като мярка за реакция на риска от сериозни водни режими.

Той предупреди, че може скоро да се окажем със сериозен режим на водата по Южното Черноморие и поради тази причина препоръча

да се планира и изгради централа за обезсоляване на морска вода

По повод идеята на земеделския министър Георги Тахов за създаване на единен орган, който да поеме управлението на водните ресурси у нас, Сандов изрази подкрепата си за нея, пояснявайки, че е факт, че в момента водите в България се управляват разпарчетосано и с липса на координация между няколкото министерства.

Според бившия екоминистър предложението на Георги Тахов за една държавна агенция е вариант за решаване на проблема. Сандов обаче добави, че ще е необходим по-широк дебат дали въпросната агенция да поеме и управлението на инфраструктурата.

Като за начало Сандов подчерта, че е наложително да се извърши структурна реформа в управлението на водите. Той добави, че политическата криза я прави невъзможна, още повече, че тя би засегнала и множество интереси.

Ето защо според Сандов първо трябва да бъдат спрени най-големите течове, а на следващо място да бъдат предотвратени многото кражби и нарушения. Той призова и там, където инфрастурктурата е в най-лошо състояние, да бъдат насочени национални средства.

Също така Сандов препоръча и оптимизиране на потенциала на река Дунав, тъй като България в голяма степен е усвоила потенциала си по отношение на язовирите и те не могат да са панацея.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст