Икономиката на Великобритания се е охладила по-дълбоко от очакванията през третото тримесечие – разочароващ старт за премиера Киър Стармър, който обеща да изстреля нагоре растежа. БВП на Острова е нараснал с едва 0.1% в периода юли-септември спрямо предишните три месеца – под прогнозираното от икономисти увеличение с 0.2%, показват официалните данни на Националната статистическа служба, публикувани на 15 ноември. През септември стопанството на Обединеното кралство се сви с 0.1 процент.
Новото правителство на лейбъристите следи под лупа числата след като Стармър обяви, че ще тласне годишния растеж до 2.5% – най-високата стойност в рамките на Г-7. През първото полугодие британската икономика отчете най-силния растеж в Г-7, изтръгвайки се бързо от миналогодишната слаба рецесия. Но през третото тримесечие възходът се забави рязко от регистрирания 0.5% ръст през второто.
Основният причина за отстъплението вероятно са растящите опасения от първия бюджет на кабинета, като доверието на бизнеса и на домакинствата потъна през септември заради тревогите от предстоящите данъчни увеличения. Лейбъристите обявиха на 30 октомври повишение на данъците в размер на 40 млрд. паунда, като основната част от бремето ще поеме бизнеса.
Икономическата перспектива се помрачава от заплахата от нова вълна на протекционизъм, която следващият президент на Съединените щати Доналд Тръмп обеща по време на предизборната си кампания. На 14 ноември управителят на “Банк ъф Ингланд” Андрю Бейли настоя финансовият министър Рейчъл Рийвс да не въвежда ответни мерки, ако Белият дом изпълни плановете си да качи митническите ставки.
Огласените на 15 ноември данни са първите тримесечни резултати на управляващите от Лейбъристката партия, които спечелиха изборите през юли и обявиха набор от политики за стимулиране на растежа. Засега Службата по бюджетна отговорност отказва да ревизира нагоре растежа на Острова, което би променило перспективата за публичните финанси.
Междувременно, в изключително необичаен ход и Рийвс и Бейли използваха приветствените си речи на годишната вечеря в Меншън хаус (пищно събитие с почти церемониален характер, на което водещите светила във финансовия сектор се смесват с действащите министри) на 14 ноември, за да предупредят за икономическите поражения от BREXIT и за нуждата да се подобрят връзките с Европейския съюз.
“Сблъскваме се със структурни проблеми, вкючително и произтичаките от BREXIT”, каза на величията от лондонското Сити министър Рийвс. И допълни, че “страната няма да се връща в единния пазар или в митническия съюз, но ще трябва да възстанови отношенията си с ЕС”. А шефът на “Банк ъф Ингланд” подчерта пречките за растежа на Обединеното кралство от търговските бариери с ЕС, издигнати от BREXIT, чийто натиск изглежда по-силен върху стоките отколкото върху услугите. Бейли допълни, че картината в момента се влошава от геополитическите шокове и повсеместната фрагментация на сметовната икономика.