Фермерите ще протестират в цяла Франция в понеделник, тъй като перспективата за търговско споразумение между европейските и страните от Меркосур, в който влизат Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай засилва недоволството от чуждестранната конкуренция, която по-рано тази година доведе до криза в селското стопанство.
Опитът на Европейския съюз и южноамериканския блок Меркосур да приключат дългогодишните търговски преговори до края на годината отново предизвика гняв във Франция.
Докато фермерите се сблъскват с по-евтин внос, тежки регулации и ниски доходи, споразумението с Меркосур ще бъде „горчивата черешка на тортата“, заяви Арно Русо, ръководител на основния фермерски съюз във Франция FNSEA, пред BFM TV в неделя.
Фермерите ще проведат митинги в понеделник и вторник, предимно пред правителствени сгради, като част от планирани протести до средата на декември, каза Русо.
Настроението във Франция се влоши още повече след реколти, засегнати от дъждове, огнища на болести по добитъка и парламентарни избори, които забавиха мерките, обещани за овладяване на предишните протести, при които фермери блокираха магистрали в продължение на седмици.
Френските фермери се опасяват, че споразумението с Меркосур ще доведе до повече внос на говеждо, пилешко месо, захар и царевица от Бразилия и Аржентина – страни, които според тях използват пестициди и антибиотици за растеж на животни, които са забранени в Европа.
В неделя вечер малка група фермери с трактори блокираха едната страна на магистрала близо до Париж, издигайки лозунги като „Да не внасяме селско стопанство, което не искаме.“
Макрон изпитва трудности да намери достатъчно подкрепа сред страните от Европейския съюз, за да блокира сделката, и сега изглежда търси съюзници извън Европа, за да осуети търговския пакт. „Ще го кажа просто: не можем да искаме от нашите фермери в Европа да променят своите практики, да не използват определени продукти и да развиват качествено земеделие, докато в същото време отваряме нашите пазари за масивен внос,“ заяви той.
Френският президент заяви, че е уверен, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще вземе предвид притесненията на Франция. „Урсула фон дер Лайен проявява голямо уважение към гласа на Франция. Ние просто искаме справедлива сделка и продължаваме да работим заедно,“ каза той.
Четете още: Протестиращи земеделци отново пристигнаха с трактори в Брюксел