Срещу неудобните на Пеевски се задействат всякакви механизми. Това заяви пред bTV съпредседателят на ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев. Думите му бяха по повод това, че показанията на арестуваната бивша шефка на Агенция “Митници” Петя Банкова включваха обвинения за пари, които са стигали до Василев. Това е втори служител, назначен от ПП-ДБ, който излиза с показания срещу тях. Другият беше бившият главен секретар на МВР Живко Коцев.
Съпредседателят на ПП отрече и двете обвинения, като ги определи с „вътрешни противоречия в самите показания“. “Как може да си главен секретар на МВР и някой страничен човек ти казва да правиш нещо? Какво общо има Рашков с Коцев?“, попита той.
“Когато той (Живко Коцев – бел.ред.) дойде при г-н Денков, каза, че е бил привикан, притискан и на база на това г-н Денков го подаде по реда да се провери дали има такова нещо. По време на проверката Коцев се отказа и каза, че няма такова нещо“, обясни Василев.
А за личния му избор за назначение на Петя Банкова, съгласувано с премиера, той обясни с високите ѝ резултати в борбата срещу контрабандата: “От май 2023 година до май 2024 година имаме няколко пъти повече хваната контрабанда, тоест тя като зам.-шеф на „Митници“ си е свършила работата. Това е човек, който е показал резултати в работата си.”
По думите на бившия финансов министър показанията на Банкова са дадени, след като е държана шест месеца в ареста и ѝ е отказано лечение. “Според мен това е едно насилие, което е упражнено върху г-жа Банкова, независимо какво казват адвокатите ѝ. Между другото, самата г-жа Банкова не сте я виждали да говори, аз също“, изтъкна той.
“Това е начинът, по който една организирана престъпна група около Пеевски, заедно с главния прокурор и редица други магистрати, прихваща хора, за да са им удобни. А не мисля, че някой може да каже, че ние сме им удобни. Има една огромна редица от хора, които в момента обслужват Пеевски и „Ново начало“, счита Василев.
“Всеки, който е неудобен на Пеевски, срещу него изведнъж се задействат всякакви механизми. Трябва да се спре избирането на Борислав Сарафов от Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат. Конституционният съд трябва да се произнесе за преходните и заключителните разпоредби, които той не отмени в промените в Конституцията, които казват, че този ВСС не може да избере нов главен прокурор“, подчерта депутатът. И добави, че има съмнения, че и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов изобщо да е разследвал реално аферата „Осемте джуджета“.